8 950 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
-628 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 76,5%
26,7%
Soliditet
God
−5,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 206 297 SEK
Skulder:-2 351 771 SEK
Substansvärde:854 526 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Coronaepidemin har fortsatt inverkan på bolaget.

Händelser efter verksamhetsåret

Covid-19-pandemin har även efter räkenskapsårets utgång påverkat efterfrågan av bolagets tjänster.

Analys av viktiga händelser

  • Coronaepidemin har haft en fortsatt negativ inverkan på bolagets verksamhet under räkenskapsåret.
  • Covid-19-pandemin har även efter räkenskapsårets slut fortsatt att påverka efterfrågan på bolagets tjänster negativt.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en förbättrad omsättningstillväxt på 9,1% och en markant resultatförbättring från -2,7 miljoner till -0,6 miljoner SEK, kvarstår en oroväckande försämring av eget kapital på -42,3%. Den låga soliditeten på 26,7% indikerar en sårbar finansiell struktur, och företaget befinner sig i en utmanande omställningsfas där pandemins effekter fortsatt påverkar verksamheten negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet med inriktning på betongarbeten, prefab-montage och renoveringsarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar samt externa faktorer som pandemier, vilket syns i de rapporterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -2 671 000 SEK till -628 000 SEK, en förbättring med 2 043 000 SEK eller 76,5%, vilket visar på effektiviserade kostnader eller bättre projektavkastning.

Soliditet: Soliditeten på 26,7% är relativt låg för en byggverksamhet och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket ökar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 482 030 SEK till 854 526 SEK, en minskning med 627 504 SEK, vilket direkt följer av årets förlustresultat och försvagar företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 532 313 SEK till 10 754 306 SEK, en positiv tillväxt på 1 221 993 SEK eller 12,8%, vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym trots pandemin.

Huvudrisker

  • Förlusten på 628 000 SEK tillsammans med den kraftiga minskningen av eget kapital på 627 504 SEK utgör en direkt hot mot företagets långsiktiga överlevnad.
  • Den låga soliditeten på 26,7% begränsar företagets möjligheter att ta upp ny finansiering och ökar risken vid eventuella kreditförluster.
  • Pandemins långvariga effekter på efterfrågan fortsätter att vara en betydande extern riskfaktor för verksamheten.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 12,8% till 10 754 306 SEK visar att företaget fortfarande har marknadsfötterna och kan växa trovis utmanande omständigheter.
  • Den dramatiska resultatförbättringen med 76,5% indikerar att företaget har lyckats implementera effektiviseringsåtgärder som kan ligga till grund för framtida lönsamhet.
  • Tillgångstillväxten på 9,1% till 3 206 297 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet, vilket kan bära frukt när ekonomin återhämtar sig.