3 806 998 SEK
Omsättning
▲ 138,2%
448 586 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,2%
47,3%
Soliditet
Mycket God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 452 225 SEK
Skulder:-765 547 SEK
Substansvärde:686 678 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med en omsättningsökning på över 138% och en mer än fördubbling av eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 11,8% kombinerat med en solid soliditet på 47,3% indikerar ett företag som växer på ett lönsamt och kapitalstarkt sätt. Utvecklingen pekar på ett framgångsrikt företag som etablerat sig på marknaden och nu genomgår en accelererad expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet, vilket innebär att det sannolikt utför byggprojekt, renoveringar eller tillhörande tjänster. Den snabba tillväxten är typisk för ett framgångsrikt byggföretag som vunnit större uppdrag eller expanderat sin kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 386 158 SEK till 448 586 SEK, en ökning med 62 428 SEK eller 16,2%. Vinsttillväxten är positiv men något lägre i procent än omsättningstillväxten, vilket kan bero på investeringar i tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 47,3% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har mer än fördubblats från 331 535 SEK till 686 678 SEK, en ökning med 355 143 SEK eller 107,1%. Denna starka tillväxt har främst drivits av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 1 598 239 SEK till 3 806 998 SEK, en ökning med 2 208 759 SEK eller 138,2%. Detta indikerar ett betydande uppsving i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning med 2,2 miljoner SEK kan ställa höga krav på operativ kapacitet och kassaflöde
  • Resultattillväxten på 16,2% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera tryck på marginaler vid expansion

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 138,2% visar stark marknadsposition och förmåga att ta marknadsandelar
  • Mycket god soliditet på 47,3% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering av fortsatt tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 11,8% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+138,2%), resultat (+16,2%), eget kapital (+107,1%) och tillgångar (+49,2%). Trenden pekar entydigt på ett företag i accelererad tillväxtfas med bibehållna lönsamhetsmarginaler och förbättrad kapitalstyrka.