819 916 SEK
Omsättning
▼ 40%
48 414 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,1%
26,3%
Soliditet
God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:917 386 SEK
Skulder:-676 471 SEK
Substansvärde:240 915 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig ekonomisk bild med en kraftig nedgång i omsättning och tillgångar men samtidigt en positiv utveckling av eget kapital. Den dramatiska omsättningsminskningen på 40% från 1 140 997 SEK till 786 797 SEK indikerar allvarliga utmaningar i försäljningen, medan företaget ändå lyckats generera ett positivt resultat och stärka sin kapitalbas. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omstrukturering eller fokuseringsprocess där effektiviseringar har gett resultat men till priset av minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar kassarullar och handlar med plastpåsar, plastfolie samt importerade livsmedelprodukter. Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning och handel gör det sårbart för fluktuationer i olika marknadssegment, vilket kan förklara den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 21 835 SEK från 70 249 SEK till 48 414 SEK, en minskning på 31.1%. Trots den kraftiga omsättningsnedgången lyckades företaget behålla lönsamhet, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 26.3% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar utan att riskera sin finansiella stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 40 431 SEK från 200 484 SEK till 240 915 SEK, en tillväxt på 20.2%. Denna förbättring kommer från årets vinst och visar att företaget stärker sin finansiella bas trots utmaningarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt med 354 200 SEK från 1 140 997 SEK till 786 797 SEK, vilket motsvarar en nedgång på 40.0%. Detta indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller avveckling av verksamhetsdelar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 40% riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Låg soliditet på 26.3% begränsar möjligheterna till finansiering och investeringar
  • Tillgångarna minskade med 439 276 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Positivt resultat på 48 414 SEK trots utmaningar visar på god kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 40 431 SEK vilket stärker företagets finansiella grundval
  • Stabil vinstmarginal på 6.2% indikerar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre omsättningsnivåer

Trendanalys

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend i omsättning (-40.0%), resultat (-31.1%) och tillgångar (-32.4%), men en positiv trend i eget kapital (+20.2%). Denna motstridiga bild tyder på en omstrukturering där företaget fokuserar på lönsamhet snarare än tillväxt, möjligen genom att avveckla mindre lönsamma verksamhetsområder. Den stabila vinstmarginalen trots kraftig omsättningsminskning är en positiv indikator på operativ effektivitet.