1 026 000 SEK
Omsättning
▼ 8%
614 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 274,4%
49,1%
Soliditet
Mycket God
59,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
660 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-05-24

Substansvärdering

Tillgångar:1 692 118 SEK
Skulder:-636 546 SEK
Substansvärde:830 472 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark lönsamhetsutveckling trots en minskad omsättning, vilket tyder på en betydande effektivisering eller förändrad verksamhetsmodell. Den kraftiga resultatökningen med 274.4% och den höga vinstmarginalen på 59.8% indikerar excellenta operativa marginaler. Samtidigt som omsättningen sjönk med 8.0%, har företaget lyckats öka både eget kapital (med 41.0%) och totala tillgångar (med 69.7%) avsevärt, vilket pekar på en stark balansräkningsutveckling och god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom projektledning och produktion av medicinska projekt, utbildning inom life science samt förlags- och utbildningsverksamhet inom hälsa och idrott. Denna breda verksamhetsprofil med fokus på kunskapsintensiva tjänster förklarar den höga vinstmarginalen, då sådana verksamheter ofta har låga rörliga kostnader och kan skalas effektivt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 164 000 SEK till 614 000 SEK, en ökning med 450 000 SEK eller 274.4%. Denna extremt starka förbättring visar att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, troligen genom kostnadskontroll och/eller högre prissättning på sina tjänster.

Soliditet: En soliditet på 49.1% anses vara mycket god och indikerar att drygt hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 589 111 SEK till 830 472 SEK, en tillväxt på 241 361 SEK eller 41.0%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 216 515 SEK till 1 025 864 SEK, en nedgång på 190 651 SEK eller 8.0%. Detta kan tyda på färre projekt eller kunder, men kan också bero på ett strategiskt fokus på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 8.0% kan indikera en svagare efterfrågan eller tappad marknadsandel, vilket är en varningssignal trots den höga lönsamheten.
  • Företagets verksamhet verkar koncentrerad till nischade områden (medicin, life science), vilket gör det potentiellt sårbart för förändringar i dessa specifika marknader.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög och förbättrad vinstmarginal på 59.8% skapar utrymme för framtida investeringar, utdelning eller aggressiv tillväxt.
  • Kraftig tillväxt i tillgångar med 69.7% till 1 692 118 SEK visar på investeringar som kan ligga till grund för framtida expansion.
  • Mycket god soliditet på 49.1% ger företaget finansiell kapacitet att satsa på nya affärsmöjligheter eller klara av eventuella motgångar.