602 000 SEK
Omsättning
▲ 14,7%
177 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,1%
31,6%
Soliditet
God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 842 101 SEK
Skulder:-1 259 709 SEK
Substansvärde:582 392 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och eget kapital, kombinerat med en exceptionellt hög vinstmarginal. Den betydande ökningen av eget kapital med 42,8% indikerar en förbättrad finansiell styrka. Trots en blygsam resultatökning på 1,1% behåller bolaget en mycket lönsam verksamhet. Soliditeten på 31,6% är acceptabel men visar på ett visst lånande, vilket är typiskt för tillväxtfas. Företaget verkar vara i en expansiv fas med god kontroll över sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar pannfärdiga köttprodukter för återförsäljare och bedriver även uthyrning av lokal och lägenheter. Den dubbla verksamhetsmodellen med både tillverkning och fastighetsuthyrning förklarar delvis den höga vinstmarginalen, då fastighetsuthyrning typiskt genererar stabila intäkter med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade marginellt från 175 000 SEK till 177 000 SEK, en tillväxt på endast 1,1% som indikerar att kostnaderna har ökat i takt med omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 31,6% visar att företaget finansieras till ungefär en tredjedel med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men indikerar att det finns utrymme för förbättring genom att öka andelen eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 407 947 SEK till 582 392 SEK, en ökning på 174 445 SEK som främst kommer från årets resultat och stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 525 492 SEK till 621 977 SEK, en tillväxt på 14,7% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Resultatet växer långsammare än omsättningen (1,1% vs 14,7%), vilket kan indikera ökande kostnader eller prispress
  • Soliditeten på 31,6% är något låg och visar på betydande skuldsättning i förhållande till eget kapital
  • Företagets verksamhet är relativt liten med en omsättning på 621 977 SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,4% visar på effektiv kostnadskontroll och stark lönsamhet
  • Stark tillväxt i eget kapital med 42,8% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • Omsättningstillväxt på 14,7% visar på framgångsrik marknadsexpansion och efterfrågan på produkterna
  • Den dubbla verksamheten (tillverkning och fastighetsuthyrning) skrar en diversifierad intäktsbas