275 000 SEK
Omsättning
▼ 46,9%
73 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 356,3%
69%
Soliditet
Mycket God
26,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:136 827 SEK
Skulder:-42 028 SEK
Substansvärde:94 799 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång men samtidigt en dramatisk resultatförbättring. Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på en strukturell omvandling där företaget troligen har genomfört effektiviseringsåtgärder eller ändrat verksamhetsinriktning. Situationen tyder på ett företag i omstrukturering som prioriterar lönsamhet framför tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom utbildning, coaching och arbetsträning i samarbete med näringsliv och ideell sektor. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara beroende av extern finansiering eller offentliga upphandlingar, vilket förklarar de fluktuationer i omsättning som syns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 16 000 SEK till 73 000 SEK trots lägre omsättning, vilket visar på betydande förbättrad lönsamhet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 69.0% är mycket stark och visar att företaget har låg skuldsättning i förhållande till sina tillgångar. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 37 487 SEK till 94 799 SEK, en tillväxt på 152.9%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 73 000 SEK som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 517 995 SEK till 275 002 SEK, en nedgång på 46.9%. Detta indikerar antingen färre projekt, lägre omsättning per projekt eller en strategisk nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 46.9% från 517 995 SEK till 275 002 SEK kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Minskande tillgångar från 177 170 SEK till 136 827 SEK kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt
  • Beroende av extern finansiering eller projektbidrag kan skapa osäkerhet i omsättningen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26.6% visar att företaget kan generera god avkastning även vid lägre omsättningsnivåer
  • Resultatförbättring med 356.2% från 16 000 SEK till 73 000 SEK demonstrerar effektiv kostnadskontroll och operativ excellens
  • Stark soliditet på 69.0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar mixed trends med negativ omsättningstillväxt (-46.9%) men exceptionellt stark resultattillväxt (+356.2%). Den finansiella utvecklingen pekar på en strategisk omställning där lönsamhet prioriteras framför volymtillväxt, vilket kan vara en hållbar långsidsstrategi för en nischad verksamhet.