792 271 SEK
Omsättning
▼ 40,9%
139 141 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,4%
89,1%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:689 532 SEK
Skulder:-75 161 SEK
Substansvärde:614 371 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots den starka soliditeten på 89.1% och en hög vinstmarginal på 17.6% indikerar de negativa tillväxtsiffrorna på över 40% i omsättning och resultat ett allvarligt avbrott i verksamheten. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en svår period, möjligen på grund av förlorade kunder, avslutade projekt eller en generell nedgång i branschen.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom entreprenadbranschen med inriktning på transporter, lastning och lossning. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar, vilket kan förklara de stora variationerna i omsättning från ett år till ett annat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet följde omsättningsnedgången och sjönk från 237 262 SEK till 139 141 SEK, en minskning på 98 121 SEK eller 41.4%. Trots den stora försämringen kvarstår ett positivt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 89.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med ett lågt skuldsättningsgrad. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem trots den kraftiga omsättningsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 704 108 SEK till 614 371 SEK, en nedgång på 89 737 SEK. Denna minskning beror främst på att årets resultat (139 141 SEK) inte räckte till för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 341 043 SEK till 792 271 SEK, en nedgång på 548 772 SEK eller 40.9%. Detta är en mycket stor och oroande minskning som tyder på ett avsevärt minskat verksamhetsomfång.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 40.9% riskerar att fortsätta och hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Resultatminskning på 41.4% visar på sämre lönsamhet trots den höga marginalen, vilket indikerar problem med att skala verksamheten.
  • Minskande eget kapital på 89 737 SEK begränsar företagets möjligheter att investera och växa.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 89.1% ger ett starkt kapitalunderlag och möjlighet att klara av konjunkturnedgångar.
  • Hög vinstmarginal på 17.6% visar att de kvarvarande projekten är mycket lönsamma och att företaget har en konkurrenskraftig verksamhetsmodell.
  • Positivt resultat trots nedgång visar på en grundläggande lönsamhet som kan byggas på vid en eventuell marknadsåterhämtning.