2 540 000 SEK
Omsättning
▼ 12,1%
189 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,7%
36%
Soliditet
God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 252 808 SEK
Skulder:-803 320 SEK
Substansvärde:449 488 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Å ena sidan har omsättningen och resultatet minskat markant, vilket indikerar en svårare period för verksamheten. Å andra sidan har eget kapital och totala tillgångar ökat avsevärt, vilket tyder på en stärkt balansräkning. Den stabila vinstmarginalen på 7,4% trots lägre omsättning är en positiv indikator på att företaget fortfarande är lönsamt. Situationen pekar mot ett företag som genomgår en omställning eller investeringsfas, där ökade tillgångar och eget kapital kan komma att bära frukt i framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom åkeribranchen med säte i Lindesberg. Som ett transportföretag är det typiskt kapitalintensivt med investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångsbasen. Branschen är känslig för konjunktursvängningar och bränslepriser, vilket kan påverka lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 348 000 SEK till 189 000 SEK, en minskning med 159 000 SEK eller 45,7%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen indikerar möjligen ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 36,0% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna, vilket ger ett visst motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 300 130 SEK till 449 488 SEK, en tillväxt med 149 358 SEK eller 49,8%. Denna betydande ökning, som överstiger årets resultat, tyder på att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 887 790 SEK till 2 539 750 SEK, en nedgång med 348 040 SEK eller 12,1%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning med 12,1% kan vara tecken på konkurrensproblem eller svag marknadsposition
  • Kraftig resultatnedgång med 45,7% påvisar sårbarhet i lönsamheten vid försämrade förhållanden
  • Branschens känslighet för bränslepriser och konjunktursvängningar utgör ytterligare externa risker

Möjligheter

  • Betydande ökning av eget kapital med 149 358 SEK ger finansiell styrka för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 23,8% till 1 252 808 SEK visar kapacitetsutökning som kan bära framtida tillväxt
  • Stabil vinstmarginal på 7,4% trots utmanande förhållanden visar på operativ effektivitet