1 097 419 SEK
Omsättning
▼ 3,5%
227 989 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,7%
77,2%
Soliditet
Mycket God
20,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:912 191 SEK
Skulder:-175 463 SEK
Substansvärde:579 089 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförhållanden men oroande lönsamhetsutveckling. Den mycket höga soliditeten på 77,2% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Däremot är den kraftiga resultatnedgången på -63,7% och den negativa omsättningstillväxten på -3,5% tydliga varningssignaler som pekar på operativa utmaningar eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar som underentreprenör inom montage, mekanisk industri och upprustning av utrustning, främst inom vattenkraftsegmentet. Verksamheten omfattar även svetsning, svarvning, fräsning, maskinreparatör och maskinförare av hjullastare och grävmaskin. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i industrisektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 628 416 SEK till 227 989 SEK, en minskning med 400 427 SEK (-63,7%). Trots detta är resultatet fortfarande positivt, men nedgången är betydande och kräver uppmärksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,2% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet att klara av motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 398 358 SEK till 579 089 SEK, en tillväxt på 180 731 SEK (+45,4%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat och visar på en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 137 545 SEK till 1 097 419 SEK, en nedgång med 40 126 SEK (-3,5%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 400 427 SEK (-63,7%) trots endast marginell omsättningsminskning, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre prissättning
  • Minskad omsättning på 40 126 SEK (-3,5%) kan signalera minskad efterfrågan eller konkurrensutsättning
  • Beroende av projektbaserad verksamhet inom vattenkraft som kan vara cyklisk och säsongsbetonad

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 77,2% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 18,7% (143 779 SEK) visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge framtida intäktsmöjligheter
  • Stark balansräkning med eget kapital på 579 089 SEK ger buffert för att hantera konjunktursvängningar

Trendanalys

Företaget visar tydliga divergerande trender med stark balansräkningsutveckling men svag resultatutveckling. Den finansiella stabiliteten är god med ökande eget kapital och tillgångar, men den operativa lönsamheten är under starkt tryck. Företaget behöver adressera orsakerna till den kraftiga resultatnedgången för att återgå till en hållbar lönsamhetsnivå.