2 003 801 SEK
Omsättning
▼ 5,9%
786 509 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,1%
82,1%
Soliditet
Mycket God
39,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
580 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-22

Substansvärdering

Tillgångar:2 757 651 SEK
Skulder:-261 906 SEK
Substansvärde:1 377 562 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inget väsentligt inträffat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelser i lönsamhet och omsättning. Den mycket höga soliditeten på 82.1% och den starka tillväxten i eget kapital (+26.6%) visar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Samtidigt är den negativa utvecklingen i både omsättning (-5.8%) och resultat (-18.1%) anmärkningsvärd och indikerar potentiella utmaningar i verksamheten. Tillgångstillväxten på +18.4% tyder på investeringar som ännu inte gett avkastning i form av högre omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom läkartjänster och utbildning, registrerat 2016 i Vansbro kommun. Denna typ av tjänsteverksamhet kännetecknas typiskt av höga lönsamhetsmarginaler och relativt låga tillgångsbehov, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen på 39.2% och den exceptionellt höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 959 730 SEK till 786 509 SEK, en minskning på 173 221 SEK (-18.1%). Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 82.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 088 058 SEK till 1 377 562 SEK, en tillväxt på 289 504 SEK (+26.6%). Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst på 786 509 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 128 252 SEK till 2 003 801 SEK, en nedgång på 124 451 SEK (-5.8%). Detta är en negativ trend som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller prispress.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 173 221 SEK trots redan hög vinstnivå
  • Minskad omsättning på 124 451 SEK vilket kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Resultatminskningen (-18.1%) var betydligt större än omsättningsminskningen (-5.8%), vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 82.1% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 39.2% visar att kärnverksamheten är lönsam trots nedgången
  • Tillgångstillväxt på 427 974 SEK (+18.4%) kan ligga till grund för framtida omsättningsökning
  • Eget kapital ökade med 289 504 SEK vilket stärker företagets finansiella grund