1 091 651 SEK
Omsättning
▼ 30,4%
362 909 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,6%
55,2%
Soliditet
Mycket God
33,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 318 092 SEK
Skulder:-544 884 SEK
Substansvärde:552 208 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motsättningar mellan lönsamhet och tillväxt. Trots en kraftig nedgång i både omsättning (-30,4%) och resultat (-30,6%) uppvisar bolaget en exceptionellt hög vinstmarginal på 33,2% och en stark soliditet på 55,2%. Den betydande ökningen av eget kapital med 63,9% och tillgångar med 25,3% tyder på att företaget genomgår en omstrukturering eller har sålt av delar av sin verksamhet, vilket genererat kapital men samtidigt minskat den operativa omsättningen. Situationen pekar mot ett företag i förändring som prioriterar kapitalstyrka och lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom stödboende, fastighetsförvaltning och handel med värdepapper. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara de starka finansiella nyckeltalen trots omsättningsnedgång, då fastighetsförvaltning och värdepappershandel ofta genererar höga marginaler utan hög omsättning. Den registrerade verksamheten från 2021 indikerar att det är ett relativt ungt men etablerat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 522 727 SEK till 362 909 SEK, en minskning på 159 818 SEK eller 30,6%. Trots nedgången kvarstår ett absolut resultat som är mycket starkt i förhållande till omsättningen, vilket bekräftas av den höga vinstmarginalen.

Soliditet: En soliditet på 55,2% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett låt belåningsgrad och god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 336 827 SEK till 552 208 SEK, en tillväxt på 215 381 SEK eller 63,9%. Denna kraftiga förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets vinst på 362 909 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 568 851 SEK till 1 091 651 SEK, en nedgång på 477 200 SEK eller 30,4%. Detta kan tyda på avveckling av mindre lönsamma verksamhetsgrenar eller en strategisk inriktning på färre, men mer lönsamma, affärer.

Huvudrisker

  • Kontinuerad nedgång i omsättning på -30,4% riskerar att underminera den operativa skalans långsiktiga hållbarhet trots god lönsamhet.
  • En samtidig nedgång i både omsättning och resultat med över 30% vardera kan signalera strukturella problem eller en avtappande kundbas.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 33,2% visar på en mycket effektiv kostnadskontroll eller en unik fördelaktig affärsmodell.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 55,2% och tillgångstillväxt på 25,3% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion.