3 366 000 SEK
Omsättning
▲ 28,2%
2 560 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70,4%
88%
Soliditet
Mycket God
76,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-15

Substansvärdering

Tillgångar:13 964 591 SEK
Skulder:-1 240 544 SEK
Substansvärde:10 438 461 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur, trots en minskning av totala tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 76,1% och soliditeten på 88,0% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag. Omsättningen ökade med 28,2% och resultatet med hela 70,4%, vilket pekar på effektiviserade verksamheter eller förbättrade förvaltningsstrategier. Minskningen av totala tillgångar med 12,3% kan tyda på avveckling av mindre lönsamma tillgångar eller omstrukturering, vilket i kombination med den starka resultatutvecklingen snarare indikerar strategiska försäljningar än problem.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning, skogsbruk och äger vindkraftverk. Denna diversifierade verksamhetsmodell med både traditionella tillgångsklasser (fastigheter, skog) och modern infrastruktur (vindkraft) förklarar delvis den exceptionellt höga vinstmarginalen, särskilt om vindkraftverken genererar stabila intäkter med låga driftskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 502 000 SEK till 2 560 000 SEK, en ökning på 1 058 000 SEK eller 70,4%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på starkt förbättrade marginaler eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal belåning. Detta ger företaget stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 8 047 331 SEK till 10 438 461 SEK, en ökning på 2 391 130 SEK eller 29,7%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 643 019 SEK till 3 365 748 SEK, en tillväxt på 722 729 SEK eller 28,2%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik förvaltning eller ökad produktion från vindkraftverken.

Huvudrisker

  • Minskningen av totala tillgångar med 2 000 000 SEK (från 15 916 709 SEK till 13 964 591 SEK) kräver uppmärksamhet för att förstå om det rör sig om en strategisk omstrukturering eller försäljning av framtida inkomstkällor
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 76,1% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, särskilt vid eventuella regleringsförändringar inom vindkraftsektorn eller fluktuationer i fastighetsmarknaden

Möjligheter

  • Den starka kapitalbasen på 10 438 461 SEK och höga soliditet ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen genererar betydande kassaflöden som kan återinvesteras i verksamheten eller användas för utdelning till ägarna
  • Kombinationen av traditionella tillgångar (fastigheter, skog) och modern infrastruktur (vindkraft) skapar en diversifierad och resilient verksamhetsmodell