2 921 000 SEK
Omsättning
▲ 16,8%
640 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 187%
59,9%
Soliditet
Mycket God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 136 899 SEK
Skulder:-856 796 SEK
Substansvärde:1 280 103 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 187% kombinerat med hög vinstmarginal och stark soliditet indikerar ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas. Den snabba kapitaltillväxten från vinsten stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver VVS-arbeten och därmed förenlig verksamhet, vilket är en bransch med stabil efterfrågan. Den starka resultatutvecklingen tyder på att företaget har etablerat en konkurrenskraftig position på marknaden eller lyckats med effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 223 000 SEK till 640 000 SEK, en ökning på 417 000 SEK eller 187%, vilket indikerar utmärkt lönsamhetsutveckling och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 59,9% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital växte från 773 484 SEK till 1 280 103 SEK, en ökning på 506 619 SEK som främst drivs av det starka årets resultat och stärker balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 501 153 SEK till 2 921 361 SEK, en tillväxt på 16,8% som visar en god marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 187% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxttakter

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 59,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark vinstmarginal på 21,9% ger goda förutsättningar för fortsatt lönsam tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 20,1% visar kapacitet för att ta sig an större uppdrag

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+16,8%), resultat (+187,0%), eget kapital (+65,5%) och tillgångar (+20,1%). Den samlade bilden är ett företag i stark tillväxt med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.