2 850 000 SEK
Omsättning
▲ 11%
990 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,7%
19,6%
Soliditet
Stabil
28,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
784 775 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:4 141 903 SEK
Skulder:-3 332 128 SEK
Substansvärde:809 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande omsättningstillväxt på 126% och en hög vinstmarginal på 28,1%. Trots den kraftiga tillväxten har företaget lyckats bibehålla en god lönsamhet och stärkt sin balansräkning. Den låga soliditeten indikerar dock ett beroende av skuldfinansiering för att driva tillväxten, vilket är en viktig aspekt att övervaka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver journalistisk utgivning av nyhetsbrev, event och konferenser med säte i Stockholm. Denna verksamhetsmodell med digitala produkter och event tycks generera höga marginaler och skalbarhet, vilket speglas i den starka lönsamheten och tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 964 000 SEK till 990 000 SEK, en ökning på 2,7% som indikerar god kostnadskontroll trots stor omsättningstillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 19,6% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid försämrade förhållanden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 790 031 SEK till 809 775 SEK, en tillväxt på 2,5% som främst drivits av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 555 723 SEK till 3 522 958 SEK, en tillväxt på 126% som visar på framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 19,6% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser
  • Kraftig omsättningstillväxt på 126% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Höga tillgångar på 4 141 903 SEK finansierade till stor del med skulder

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,1% visar på en lönsam affärsmodell
  • Stark omsättningstillväxt på 126% indikerar framgångsrik marknadspenetration
  • Tillgångstillväxt på 15,0% visar på kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv utveckling: omsättning (+126%), resultat (+2,7%), eget kapital (+2,5%) och tillgångar (+15,0%). Trenden pekar mot en expansiv fas med stark tillväxt men med behov av att adressera den låga soliditeten för långsiktig hållbarhet.