1 240 512 SEK
Omsättning
▼ 22,5%
348 720 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,2%
55%
Soliditet
Mycket God
28,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-21

Substansvärdering

Tillgångar:602 418 SEK
Skulder:-270 719 SEK
Substansvärde:331 699 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd motstridighet mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 22.5% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 18.2%, vilket indikerar en betydande effektivisering eller omstrukturering av verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 28.1% och en solid soliditet på 55.0% pekar på ett finansiellt stabilt företag som klarar av att hantera en period av omsättningsminskning utan att det påverkar lönsamheten negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom utbildning och coachning inom hälsa, kost och träning, vilket är en tjänstesektor med potentiellt höga marginaler. Verksamheten kompletteras med ägande och förvaltning av bolag. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis låga kapitalinvesteringar, vilket stämmer väl med den observerade finansiella profilen med måttliga tillgångar men hög lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 295 105 SEK till 348 720 SEK, en ökning med 53 615 SEK eller 18.2%. Denna förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll, höjda priser eller en förändring mot mer lönsamma tjänster.

Soliditet: En soliditet på 55.0% anses mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade något från 340 764 SEK till 331 699 SEK, en nedgång på 9 065 SEK eller 2.7%. Denna minskning, trots ett positivt resultat, tyder på att bolaget har utdelat eller på annat sätt använt mer av vinsten än vad som återinvesterats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 600 540 SEK till 1 240 512 SEK, en nedgång på 360 028 SEK eller 22.5%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en avsiktlig strategi att prioritera lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 22.5% är en stor risk och kan vara svår att vända om den beror på strukturella förändringar i marknaden eller försämrad konkurrenskraft.
  • Minskningen av eget kapital med 9 065 SEK, trots ett positivt resultat, kan indikera att ägarna tar ut för stora utdelningar, vilket kan begränsa bolagets tillväxtpotential på sikt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 28.1% visar att företaget har en mycket lönsam affärsmodell och effektiva operationer.
  • Den starka soliditeten på 55.0% ger företaget finansiell muskelkraft att investera i tillväxt, exempelvis genom marknadsföring eller utveckling av nya tjänster, för att vända den negativa omsättningstrenden.