4 003 106 SEK
Omsättning
▲ 19,7%
1 101 951 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,7%
77%
Soliditet
Mycket God
27,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 177 241 SEK
Skulder:-731 830 SEK
Substansvärde:2 445 411 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxttendenser i omsättning och balansräkning men en betydande försämring av lönsamheten. Omsättningen ökade med 19,7% till 4,0 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsframgång. Eget kapital och tillgångar ökade båda med cirka 38%, vilket visar på en stärkt finansiell struktur. Den mycket höga soliditeten på 77,0% är exceptionellt stark. Den stora oron är dock resultatet som halverades (-49,7%) trots högre omsättning, vilket tyder på kraftigt ökade kostnader eller engångsposter. Företaget befinner sig i en expansionfas men med allvarliga lönsamhetsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg och anläggningsarbeten, en verksamhet som typiskt kännetecknas av projektbaserad verksamhet med varierande lönsamhet mellan projekt. Branschen är kapitalintensiv och känslig för material- och arbetskostnadsförändringar. Företaget har sitt säte i Holm och verkar vara ett relativt nyetablerat bolag med registreringsdatum 2021-07-15.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 189 161 SEK till 1 101 951 SEK, en minskning med 1 087 210 SEK eller 49,7%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning indikerar antingen betydligt lägre marginaler på projekten eller ökade rörelsekostnader.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 760 714 SEK till 2 445 411 SEK, en tillväxt på 684 697 SEK eller 38,9%. Denna ökning kan delvis förklaras av att årets resultat på 1 101 951 SEK har tillförts eget kapital, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 343 103 SEK till 4 003 106 SEK, en tillväxt på 660 003 SEK eller 19,7%. Detta visar på god försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 087 210 SEK trots högre omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen har sannolikt försämrats avsevärt trots klassificeringen 'Mycket Hög' som kan baseras på föregående års siffror
  • Branschens känslighet för materialprisfluktuationer kan ha påverkat marginalerna negativt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 19,7% visar på god marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Exceptionellt hög soliditet på 77,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 38,4% indikerar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt