2 959 000 SEK
Omsättning
▲ 32,8%
720 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 115,6%
28,3%
Soliditet
God
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 621 957 SEK
Skulder:-3 919 035 SEK
Substansvärde:1 152 922 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga tillväxten i omsättning, resultat och tillgångar indikerar en expansiv fas, troligtvis driven av investeringar i maskinpark och utrustning. Den mycket höga vinstmarginalen på 24,3% är anmärkningsvärd för branschen och tyder på effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning. Soliditeten på 28,3% är acceptabel men bör förbättras i takt med den snabba tillväxten för att upprätthålla finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver avancerad trädfällning, stubbfräsning samt bortforsling av ved och virke, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i specialutrustning. Den kraftiga tillgångstillväxten på 253,9% är typisk för ett företag i denna bransch som expanderar sin kapacitet genom att investera i nya maskiner och fordon.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 334 000 SEK till 720 000 SEK, en ökning på 115,6%, vilket indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 28,3% är något under branschgenomsnittet för bygg- och anläggningsbranschen, vilket kan förklaras av den snabba tillväxten och ökade skulder till följd av investeringar i tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 809 874 SEK till 1 152 922 SEK, en tillväxt på 42,4%, vilket främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 229 225 SEK till 2 959 188 SEK, en tillväxt på 32,8%, vilket visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på tjänsterna.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten och den höga belåningen (indirekt sett via låg soliditet vid hög tillgångstillväxt) medför risk för likviditetsbrist om tillväxten avtar.
  • Den kapitalintensiva verksamheten gör företaget sårbart för räntehöjningar på lån till maskinpark och fordon.
  • Branschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan snabbt minska efterfrågan på tjänsterna.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 24,3% ger utrymme för ytterligare investeringar eller priskonkurrens.
  • Den starka omsättningstillväxten på 32,8% visar på god marknadsacceptans och potential för fortsatt expansion.
  • Investeringarna i tillgångar (ökning med 253,9%) ökar kapaciteten avsevärt, vilket ger möjlighet att ta emot större uppdrag och öka marknadsandelen.