1 532 080 SEK
Omsättning
▲ 13,5%
421 544 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,6%
83,1%
Soliditet
Mycket God
27,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
410 548 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-03-13

Substansvärdering

Tillgångar:892 014 SEK
Skulder:-151 128 SEK
Substansvärde:740 886 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den exceptionellt höga soliditeten på 83.1% ger ett mycket stabilt finansiellt fundament, medan vinstmarginalen på 27.5% fortfarande klassificeras som mycket hög trots nedgången. Företaget befinner sig i en expansionsfas med betydande investeringar i tillgångar, vilket tyder på satsningar för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsulterande design- och konstruktionsverksamhet inom fordonsindustrin, vilket är en specialistbransch med hög kompetenskrav. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav men höga marginaler baserade på expertkunskap.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 482 429 SEK till 421 544 SEK, en nedgång på 12.6% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 83.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 408 006 SEK till 740 886 SEK, en tillväxt på 81.6% som främst drivs av årets resultat och visar på stark kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 349 640 SEK till 1 532 080 SEK, en tillväxt på 13.5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 12.6% trots högre omsättning visar på lönsamhetsutmaningar som behöver adresseras
  • Kostnadsutvecklingen ökar snabbare än omsättningen, vilket kan påverka framtida lönsamhet negativt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 13.5% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Exceptionellt hög soliditet på 83.1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 37.6% indikerar investeringar som kan ge avkastning i framtiden

Trendanalys

Företaget visar positiv tillväxt i omsättning (+13.5%), eget kapital (+81.6%) och tillgångar (+37.6%) men negativ trend i resultatutveckling (-12.6%). Den övergripande trenden pekar mot expansion och investeringar med temporär lönsamhetsnedgång, vilket är typiskt för företag i tillväxtfas.