976 753 SEK
Omsättning
▼ 4,1%
280 607 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 278,8%
62%
Soliditet
Mycket God
24,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-06

Substansvärdering

Tillgångar:681 959 SEK
Skulder:-227 178 SEK
Substansvärde:300 781 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet, samtidigt som det bygger upp ett starkt kapitalunderlag. Trots en liten minskning i omsättning har företaget lyckats öka sin effektivitet och lönsamhet avsevärt. Den höga soliditeten och den snabba tillväxten i tillgångar och eget kapital pekar på ett stabilt företag i en positiv omvandlingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom hälsovård med fokus på massage, personlig träning, laserbehandlingar och hälsoprofilbedömningar riktade till både privatpersoner och företag. Verksamheten bedrivs av certifierad terapeut, och de senaste åren har massage och laserbehandlingar dominerat intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet för 2023 var 280 607 SEK, en dramatisk förbättring från förlusten på -23 804 SEK föregående år. Denna vändning på över 300 000 SEK indikerar en betydande förbättring av kostnadseffektivitet eller förändrad prissättning.

Soliditet: En soliditet på 62.0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger god stabilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 269 491 SEK till 300 781 SEK, en tillväxt på 11.6%. Denna ökning beror helt på årets starka resultat, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 1 152 581 SEK för 2023, vilket är en minskning med 4.0% jämfört med föregående års 1 021 611 SEK. Denna lätt nedgång kan tyda på en omsättning av kundbas eller en strategisk förändring mot mer lönsamma tjänster.

Huvudrisker

  • Omsättningen minskade med 4.0% till 1 152 581 SEK, vilket kan indikera en svaghet i försäljningsutvecklingen eller konkurrenspress.
  • Företagets verksamhetsinriktning med dominans av massage och laserbehandlingar kan göra det sårbart för konjunktursvängningar eller förändringar i konsumentbeteende.

Möjligheter

  • Resultattillväxten på +1278.8% och en vinstmarginal på 24.4% visar en exceptionell förmåga att generera vinst och en potentiell modell för framtida expansion.
  • Tillgångarna ökade med 27.5% till 681 959 SEK, vilket tyder på investeringar som kan ligga till grund för framtida tillväxt.
  • Den höga soliditeten på 62.0% ger utrymme för att ta på sig lån till investeringar eller klara av eventuella nedgångar utan problem.