32 261 608 SEK
Omsättning
▲ 79,9%
9 985 182 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 90,1%
52,2%
Soliditet
Mycket God
30,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 466 353 SEK
Skulder:-9 074 578 SEK
Substansvärde:7 971 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under det senaste året. Med en omsättningstillväxt på nästan 80% och en resultattillväxt på över 90% befinner sig företaget i en mycket expansiv fas. Den höga vinstmarginalen på 30,9% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också är mycket lönsamt. Soliditeten på 52,2% är stark och har förbättrats avsevärt från föregående år, vilket ger företaget god finansiell stabilitet. Detta är ett mogenstillväxtföretag som kombinerar snabb expansion med hög lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom mätteknik som registrerades 2018. Verksamheten innebär specialistkonsulttjänster inom tekniska mätningar, vilket tyder på en nischad expertis med potentiellt höga marginaler. Konsultbranschen inom mätteknik kräver ofta specialkompetens och kan generera stabila intäkter från långsiktiga kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 5 252 746 SEK till 9 985 182 SEK, en ökning med 4 732 436 SEK eller 90,1%. Resultattillväxten överstiger omsättningstillväxten, vilket visar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 52,2% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och minskar beroendet av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 869 132 SEK till 7 971 775 SEK, en ökning med 4 102 643 SEK eller 106,0%. Denna fördubbling av eget kapital kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 964 830 SEK till 32 341 092 SEK, en ökning med 14 376 262 SEK eller 79,9%. Denna exceptionella tillväxt indikerar antingen större kunduppdrag, höjda taxor eller expansion till nya marknader.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av specialkompetens kan skapa sårbarhet vid personalomsättning
  • Koncentration inom mätteknik gör företaget exponerat för branschspecifika nedgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 30,9% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 52,2% möjliggör finansiering av framtida tillväxtinitiativ
  • Företaget har bevisat förmåga att skala verksamheten effektivt med bibehållen lönsamhet
  • Tillgångstillväxt på 77,8% indikerar investeringar som kan bära framtida intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +79,9%, resultattillväxt +90,1%, eget kapital tillväxt +106,0% och tillgångstillväxt +77,8%. Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en mycket hälsosam och balanserad tillväxt där företaget inte bara ökar intäkterna utan också förbättrar lönsamheten och finansiella styrkan.