10 590 000 SEK
Omsättning
▲ 97,2%
1 584 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 343,5%
48,9%
Soliditet
Mycket God
14,9%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-04-12

Substansvärdering

Tillgångar:3 479 837 SEK
Skulder:-1 751 322 SEK
Substansvärde:1 595 141 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat mycket främst p.g.a. att det varit mer arbete med stora materialinköp. Men också genom ökad lönsamhet och fler arbetade timmar.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat mycket främst på grund av mer arbete med stora materialinköp
  • Ökad lönsamhet har bidragit till den starka resultatutvecklingen
  • Fler arbetade timmar indikerar ökad kapacitet och efterfrågan på företagets tjänster

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med nästan fördubblad omsättning och en dramatisk resultatförbättring. Denna prestation indikerar ett företag i en kraftig expansionsfas med god lönsamhet. Den höga soliditeten på nästan 49% ger en stabil finansieringsbas för fortsatt tillväxt. Utvecklingen pekar mot ett välskött företag som lyckats skala upp verksamheten betydligt samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnation samt renovering inom trä och mureri, vilket är en verksamhet med stor konjunkturkänslighet. Den starka tillväxten kan förklaras av efterfrågan i byggsektorn och företagets förmåga att ta sig an större projekt med materialinköp, vilket är typiskt för branschen när företag växer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 46 000 SEK till 1 584 000 SEK, en ökning på 3 343,5% som visar att företaget inte bara vuxit i omsättning utan också blivit betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 48,9% är mycket god och visar att företaget har en stabil finansieringsstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 345 330 SEK till 1 595 141 SEK, en tillväxt på 361,9% som främst drivits av det starka årets resultat och ger företaget en betydligt starkare kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 371 170 SEK till 10 600 275 SEK, en tillväxt på 97,2% som visar en mycket stark marknadsutveckling och förmåga att öka volymen avsevärt.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stora materialinköp ökar rörelsekapitalbehovet och exponerar företaget för prisförändringar på byggmaterial
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka företaget vid en ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Den starka kapitalbasen på 1 595 141 SEK ger goda förutsättningar för att investera i fortsatt tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 14,9% visar att företaget kan generera avkastning på ökad omsättning
  • Erfarenheten från stora projekt kan öka konkurrensfördelarna på marknaden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar mycket starka förbättringstrender med omsättningstillväxt på +97,2%, resultattillväxt på +3343,5%, eget kapital tillväxt på +361,9% och tillgångstillväxt på +94,7%. Denna konsekvent positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och välbalanserad tillväxt.