4 343 331 SEK
Omsättning
▼ 23,3%
181 793 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,1%
40,4%
Soliditet
Mycket God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 065 102 SEK
Skulder:-634 793 SEK
Substansvärde:430 309 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt en positiv utveckling av det egna kapitalet. Omsättningen har minskat kraftigt med 23,3% och resultatet har mer än halverats, vilket indikerar en svårare marknadssituation eller konkurrenspress. Trots detta har företaget lyckats stärka sin balansräkning genom en betydande ökning av eget kapital, vilket ger en bättre finansiell bas. Den låga vinstmarginalen på 4,1% pekar på pressade priser eller höga kostnader. Övergripande befinner sig företaget i en fas av omställning där det hanterar en nedgång i omsättning men samtidigt bygger upp ett starkare kapitalunderlag.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom mark- och entreprenadarbeten och riktar sig till både privatpersoner och företag. Branschen är ofta konjunkturkänslig och projektdriven, vilket kan förklara de stora fluctuationerna i omsättning mellan år. Företaget är etablerat sedan 2021 och är således inte ett helt nytt bolag utan har några års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 330 996 SEK till 181 793 SEK, en minskning på 149 203 SEK eller 45,1%. Den kraftiga resultatnedgången, som är större än omsättningsminskningen, indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 40,4% är god och indikerar ett företag med låg belåning. Detta är en stark finansiell indikator som ger företaget bättre motståndskraft mot nedgångar och möjlighet att investera.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 287 419 SEK till 430 309 SEK, en förbättring på 142 890 SEK eller 49,7%. Denna starka tillväxt, som överstiger årets resultat, tyder på att ägarna har reinvesterat vinst eller tillfört nytt kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 678 175 SEK till 4 436 575 SEK, en nedgång på 1 241 600 SEK eller 23,3%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på färre projekt, minskad efterfrågan eller tuffare konkurrens.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 1 241 600 SEK pekar på förlorade kunder eller en svag marknad.
  • Resultatet har mer än halverats, vilket hotar företagets långsiktiga lönsamhet och överlevnad.
  • Tillgångarna minskade med 65 914 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av maskiner eller lager för att frigöra kapital.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade kraftigt med 142 890 SEK, vilket ger en stabil bas för framtida investeringar och expansion.
  • God soliditet på 40,4% ger företaget finansiell styrka och kredibilitet gentemot banker och leverantörer.
  • Företaget är etablerat sedan 2021 och har överlevt de första kritiska åren, vilket visar på en viss resiliens.