7 899 320 SEK
Omsättning
▲ 7,5%
2 495 345 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,2%
85,2%
Soliditet
Mycket God
29,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-06

Substansvärdering

Tillgångar:11 372 439 SEK
Skulder:-876 097 SEK
Substansvärde:6 587 342 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget uppvisar en exceptionellt stark finansiell hälsa med hög lönsamhet och soliditet. Alla nyckeltal visar positiv utveckling med stabil tillväxt i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på 85,2% indikerar ett företag med minimal skuldsättning och god finansieringsförmåga. Tillväxten i eget kapital på 16,4% visar på en stark kapitalbyggnadskapacitet. Företaget befinner sig i en mycket positiv utvecklingsfas med balanserad tillväxt över hela verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning och försäljning av kemitekniska reagensprodukter, vilket tyder på en nischad verksamhet med potentiellt höga kvalitetskrav och specialkompetens. Branschen kännetecknas ofta av stabila kundrelationer och långsiktiga avtal, vilket kan förklara den stabila tillväxten och höga lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 2 350 190 SEK till 2 495 345 SEK, en ökning med 145 155 SEK eller 6,2%. Den höga resultatnivån bekräftar en effektiv verksamhetsstyrning.

Soliditet: Soliditeten på 85,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget skulle klara av betydande ekonomiska nedgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital växte från 5 660 200 SEK till 6 587 342 SEK, en ökning på 927 142 SEK eller 16,4%. Denna betydande tillväxt drivs huvudsakligen av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 914 083 SEK till 8 546 083 SEK, en tillväxt på 632 000 SEK eller 7,5%. Detta visar på en stabil och kontrollerad tillväxt i försäljningen.

Huvudrisker

  • Den relativt måttliga omsättningstillväxten på 7,5% kan indikera begränsad marknadsexpansion jämfört med den höga lönsamheten
  • Företagets starka beroende av en specifik nisch (kemitekniska reagens) skapar sårbarhet för teknologiska förändringar eller marknadsförskjutningar
  • Den höga soliditeten kan även ses som en ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillräckligt i framtida tillväxt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 29,2% ger utrymme för investeringar i forskning och utveckling eller marknadsexpansion
  • Stark kassaflöde från den höga lönsamheten möjliggör självfinansierad tillväxt utan behov av extern finansiering
  • Den höga soliditeten skapar utmärkta förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansionsinvesteringar
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal visar på en välskött verksamhet med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt mot positiv utveckling: omsättningstillväxt (+7,5%), resultattillväxt (+6,2%), eget kapitaltillväxt (+16,4%) och tillgångstillväxt (+12,5%). Den balanserade tillväxten över hela balansräkningen indikerar en hållbar och välskött expansion.