1 963 231 SEK
Omsättning
▲ 20,8%
898 746 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 309,4%
64,7%
Soliditet
Mycket God
45,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 050 455 SEK
Skulder:-975 041 SEK
Substansvärde:2 280 150 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på över 300% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 45,8% indikerar en mycket effektiv verksamhet som lyckats öka både omsättning och lönsamhet avsevärt. Den höga soliditeten på 64,7% ger ett stabilt fundament för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom design, konstruktion samt drift och skötsel av golfbanor, samt tjänster kopplade till TV-sändning av internationella golftävlingar. Verksamheten bedrivs främst i Sverige med bas i Ormaryd, Nässjö. Denna nischade verksamhet tycks ha haft ett exceptionellt framgångsrikt år med stark efterfrågan på sina tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 219 526 SEK till 898 746 SEK, en ökning med 679 220 SEK eller 309,4%, vilket indikerar mycket stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 64,7% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 541 144 SEK till 2 280 150 SEK, en tillväxt på 48,0% som främst drivits av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 625 481 SEK till 1 964 126 SEK, en tillväxt på 20,8% som visar på god marknadsutveckling och framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet kan vara säsongsbetonad och beroende av golfindustrins konjunktur
  • Koncentration på golfbranschen skapar sårbarhet vid nedgång i denna specifika marknad
  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 45,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 29,0% indikerar investeringar i framtida kapacitet
  • Erfarenhet från TV-sändning av internationella tävlingar öppnar för internationell expansion
  • Högt eget kapital på 2 280 150 SEK ger finansiell styrka för att utnyttja tillväxtmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+20,8%), resultattillväxt (+309,4%), eget kapital tillväxt (+48,0%) och tillgångstillväxt (+29,0%). Denna konsistenta förbättring över alla områden indikerar en mycket välskött verksamhet i stark tillväxtfas.