955 494 SEK
Omsättning
▲ 10%
520 891 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 667%
63%
Soliditet
Mycket God
54,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-03

Substansvärdering

Tillgångar:880 869 SEK
Skulder:-273 280 SEK
Substansvärde:360 590 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en kombination av hög tillväxt och mycket god lönsamhet. Den dramatiska resultatförbättringen på 667% tillsammans med en vinstmarginal på 54,5% indikerar antingen en betydande effektivisering, en stor order eller en förändring i verksamhetsinriktning. Den höga soliditeten på 63% ger företaget god finansiell stabilitet trots den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat entreprenadföretag inom skog, lantbruk, transport och byggtjänster som har verkat sedan 2013. Den breda verksamhetsprofilen med flera relaterade tjänsteområden ger möjligheter till korsförsäljning och diversifiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 67 917 SEK till 520 891 SEK, en ökning med 452 974 SEK eller 667%. Denna exceptionella resultatförbättring är den mest anmärkningsvärda förändringen i bolagets finansiella utveckling.

Soliditet: Soliditeten på 63.0% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 268 638 SEK till 360 590 SEK, en tillväxt på 34.2%. Denna förbättring drivs helt av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 868 400 SEK till 955 672 SEK, en tillväxt på 10.0%. Denna måttliga omsättningstillväxt i kombination med den extremt starka resultatutvecklingen tyder på förbättrad effektivitet eller högre marginalverksamhet.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 667% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan bero på enstaka större projekt
  • Relativt låg omsättning på 955 672 SEK för ett etablerat företag sedan 2013 kan indikera begränsad marknadsandel
  • Beroende av få större kunder eller projekt kan skapa säsongsbetonade eller ojämna resultat

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 54.5% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 21.6% och soliditet på 63% skapar goda förutsättningar för framtida tillväxt
  • Den breda verksamhetsprofilen inom skogsentreprenad, transport och byggtjänster ger möjligheter till diversifiering och korsförsäljning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+10.0%), resultat (+667.0%), eget kapital (+34.2%) och tillgångar (+21.6%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla områden indikerar ett företag i stark uppgångsfas med god operativ styrning.