10 006 000 SEK
Omsättning
▲ 1,1%
2 780 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11%
81%
Soliditet
Mycket God
27,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-20

Substansvärdering

Tillgångar:7 541 956 SEK
Skulder:-1 435 698 SEK
Substansvärde:6 106 258 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med stabil omsättning men kraftigt försämrad lönsamhet och kapitalstruktur. Den mycket höga vinstmarginalen på 27.8% och soliditeten på 81.0% indikerar fortfarande ett grundligt lönsamt företag, men de stora nedgångarna i resultat (-10.9%), eget kapital (-38.3%) och tillgångar (-34.4%) pekar på en betydande händelse under året, sannolikt en stor utdelning eller kapitalåterföring som påverkat balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utveckling, försäljning och support av programvaror för el- och larmritningar med sina egna produkter EasyEL och FastEL. Denna typ av mjukvaruverksamhet har typiskt höga marginaler och låga tillgångsbehov, vilket stämmer väl med de rapporterade nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 122 000 SEK till 2 780 000 SEK, en nedgång på 342 000 SEK eller -10.9%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler trots oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 81.0% är exceptionellt stark och visar att företaget har en mycket god kapitalstruktur med låg belåning, trots den stora minskningen av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 9 901 346 SEK till 6 106 258 SEK, en minskning på 3 795 088 SEK. Denna kraftiga nedgång, som är större än själva årets resultat, indikerar sannolikt en betydande utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 9 935 884 SEK till 10 006 391 SEK, en tillväxt på +1.1% som visar på stabil verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultatet med 342 000 SEK på ett år trots oförändrad omsättning.
  • Dramatisk minskning av eget kapital med 3 795 088 SEK, vilket begränsar företagets finansiella buffert för framtida investeringar eller motgångar.
  • Betydande minskning av totala tillgångar med 3 955 236 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27.8% visar att kärnverksamheten fortfarande är exceptionellt lönsam.
  • Exceptionellt hög soliditet på 81.0% ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar trots kapitalminskningen.
  • Stabil omsättningstillväxt på +1.1% i en mogen bransch indikerar att företaget behåller sin marknadsposition.