291 598 SEK
Omsättning
▲ 165,6%
107 712 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 89,2%
81,3%
Soliditet
Mycket God
36,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:293 704 SEK
Skulder:-54 851 SEK
Substansvärde:238 853 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med kraftiga förbättringar inom alla nyckeltal. Den massiva omsättningstillväxten på 165,6% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 36,9% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också är mycket lönsamt. Den höga soliditeten på 81,3% visar ett företag med minimal skuldsättning och stark finansiell stabilitet. Detta är ett företag som tydligt har hittat en framgångsrik affärsmodell och genomgår en accelererad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom markarbeten, transporter, fastighetsservice, konsultverksamhet och uthyrning av personal - en diversifierad verksamhet som tycks fungera väl tillsammans. Denna bredd kan förklara den snabba tillväxten genom att kunna erbjuda flera tjänster till samma kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 56 920 SEK till 107 712 SEK, en ökning på 89,2% som visar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också behåller en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 81,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med minimala skulder. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har vuxit från 156 539 SEK till 238 853 SEK, en ökning på 52,6% som främst drivs av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 109 798 SEK till 291 598 SEK, en tillväxt på 165,6% som visar att företaget har lyckats skaffa betydligt fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 300 000 SEK vilket gör det sårbart för enskilda kundförluster
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till konkurrens och pressa på priser framöver

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla omsättningen på ett år visar stor skalbar potential
  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för investeringar i ny utrustning eller personal för att driva ytterligare tillväxt
  • Den diversifierade verksamheten inom flera relaterade områden ger möjlighet till korsförsäljning och paketerade lösningar till kunder

Trendanalys

Alla trender pekar starkt uppåt: omsättning (+165,6%), resultat (+89,2%), eget kapital (+52,6%) och tillgångar (+46,4%). Denna konsistent positiva utveckling across all nyckeltal indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt som inte bara är driven av ökad omsättning utan också av förbättrad lönsamhet och kapitaluppbyggnad.