9 676 000 SEK
Omsättning
▲ 14,5%
2 165 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 25,3%
20%
Soliditet
God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 095 572 SEK
Skulder:-16 005 954 SEK
Substansvärde:4 089 618 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Finansbolaget är i en tillväxtfas och hade en omsättningsökning 2023 på 14,5%. Rörelsemarginalen ökade ytterligare under året till 30,9% efter fjolårets rekordnotering på 25,7%.För närvarande tecknas cirka 8% av Podab AB:s försäljning på leasing eller hyreskontrakt via Podab Finans.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget är i en tillväxtfas och ökade sin omsättning med 14,5% under 2023.
  • Rörelsemarginalen ökade ytterligare till 30,9% från 25,7% föregående år, vilket är en rekordnivå.
  • Cirka 8% av Podab AB:s försäljning tecknas på leasing eller hyreskontrakt via detta finansbolag, vilket visar dess strategiska betydelse i koncernen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen ökade med 14,5% till 9,7 miljoner SEK, medan resultatet ökade betydligt snabbare (+25,3%) till 2,2 miljoner SEK, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,4% och en ökande rörelsemarginal till 30,9% stärker bilden av ett mycket lönsamt bolag. Den låga soliditeten på 20,0% är en följd av den finansiella verksamheten och balanseras av en stark kassaflödesgenerering från den operativa verksamheten. Företaget befinner sig i en hälsosam tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver finansiering av professionell tvättstugeutrustning och är en del av Podab-koncernen, där cirka 8% av moderbolagets försäljning tecknas via detta finansbolag. Detta är en typisk verksamhet med höga tillgångar (lån och leasingfordon) i balansräkningen, vilket förklarar den låga soliditeten men också den höga avkastningen på eget kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 728 000 SEK till 2 165 000 SEK, en tillväxt på 437 000 SEK eller 25,3%. Den snabbare resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet och stordriftsfördelar.

Soliditet: Soliditeten är 20,0%, vilket är lågt men förväntat för ett finansbolag med höga låne- och leasingtillgångar. Lönsamheten är dock mycket hög, vilket kompenserar för den låga soliditeten och ger bolaget god förmåga att tjäna igen sina skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 591 923 SEK till 4 089 618 SEK, en tillväxt på 497 695 SEK eller 13,9%. Denna ökning beror huvudsakligen på att vinsten för året har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 450 052 SEK till 9 681 180 SEK, en tillväxt på 1 231 128 SEK eller 14,5%. Detta visar en stark efterfrågan på bolagets finansieringstjänster.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 20,0% gör bolaget sårbart för plötsliga förluster eller en nedgång i den ekonomiska konjunkturen.
  • Företagets framgång är starkt kopplad till moderbolaget Podab ABs försäljning, vilket skapar en beroenderisk.

Möjligheter

  • Den mycket höga och förbättrade vinstmarginalen på 22,4% ger utrymme för framtida investeringar och avkastning till ägarna.
  • Stark tillväxt inom alla nyckeltal visar på en välfungerande affärsmodell med potential för ytterligare expansion.
  • Eftersom endast 8% av Podab AB:s försäljning finansieras via bolaget finns en betydande oexploaterad marknad inom koncernen att växa in i.

Trendanalys

Alla trender pekar på en stark förbättring: Omsättning (+14,5%), Resultat (+25,3%), Eget kapital (+13,9%) och Tillgångar (+12,3%). Bolaget befinner sig i en accelererande tillväxt- och lönsamhetsfas.