1 494 210 SEK
Omsättning
▼ 6%
344 684 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,3%
84,8%
Soliditet
Mycket God
23,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 216 247 SEK
Skulder:-60 348 SEK
Substansvärde:552 899 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 23.1% och utmärkt soliditet på 84.8%, uppvisar företaget negativ tillväxt inom de flesta nyckeltal. Omsättningen har minskat med 6.0% och resultatet har rasat med 35.3%, vilket indikerar pågående utmaningar trots den starka kapitalstrukturen. Företaget verkar vara etablerat men befinner sig i en fas av avmattning eller omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett journalistiskt företag baserat i Malmö, registrerat 2019. Verksamheten innebär att det sannolikt genererar intäkter från innehållsproduktion, eventuellt kombinerat med relaterade tjänster som konsultverksamhet eller evenemang. Denna typ av verksamhet är ofta projektdriven och kan vara känslig för konjunktursvängningar och förändringar i mediemarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll avsevärt från 532 750 SEK till 344 684 SEK, en minskning på 188 066 SEK eller 35.3%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är större än omsättningsminskningen, indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 84.8% är exceptionellt starkt och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett stort skydd mot kriser och goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 611 776 SEK till 552 899 SEK, en försämring på 58 877 SEK eller 9.6%. Denna minskning beror direkt på det sämre årets resultat, som påverkade kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 589 109 SEK till 1 494 210 SEK, en nedgång på 94 899 SEK eller 6.0%. Detta tyder på färre projekt, lägre intäktsgenerering eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 188 066 SEK eller 35.3% som, om den fortsätter, kan äta upp det starka eget kapitalet.
  • Minskad omsättning på 94 899 SEK visar på utmaningar med att generera tillräckligt med intäkter.
  • Trenden med minskande eget kapital på 58 877 SEK är en varningssignal för företagets långsiktiga hälsa.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 84.8% ger ett robust kapitalunderlag för att möta svårigheter och satsa på ny verksamhet.
  • Mycket hög vinstmarginal på 23.1% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt när det väl har projekt.
  • Tillgångstillväxt på 2.6% till 1 216 247 SEK indikerar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet.