224 000 SEK
Omsättning
▼ 41,7%
136 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,3%
54%
Soliditet
Mycket God
60,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:312 516 SEK
Skulder:-142 810 SEK
Substansvärde:159 222 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än halverats från 384 499 SEK till 223 644 SEK, och resultatet har minskat från 263 000 SEK till 136 000 SEK. Trots den höga vinstmarginalen på 60,8% indikerar den snabba försämringen att företaget möter allvarliga utmaningar. Den positiva soliditeten på 54,0% ger viss finansiell stabilitet, men trenden pekar mot en potentiell kris om nedgången fortsätter.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver marknadsföring genom visuell kommunikation, äventyrsresor, digital förmedling av upplevelser samt försäljning och uthyrning av frilufts- och hälsoprodukter. Den breda verksamhetsprofilen med både tjänster och produktförsäljning kan förklara den höga vinstmarginalen men också utsättas för konjunkturkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll med 48,3% från 263 000 SEK till 136 000 SEK, vilket visar att lönsamheten försämrades avsevärt trots den höga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger viss motståndskraft trots nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 10,8% från 178 481 SEK till 159 222 SEK, vilket främst beror på det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt med 41,7% från 384 499 SEK till 223 644 SEK, vilket indikerar en betydande försämring av försäljningen eller verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 160 855 SEK som hotar företagets existens på sikt
  • Resultatnedgång med 127 000 SEK som minskar möjligheterna till investeringar och utveckling
  • Nedgång i tillgångar med 93 289 SEK som kan indikera avveckling av verksamhetsresurser
  • Företaget verkar i en konjunkturkänslig bransch som drabbats hårt under senaste året

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 60,8% visar att verksamheten kan vara lönsam vid högre volym
  • God soliditet på 54,0% ger finansiell stabilitet att klara en period med låg omsättning
  • Den breda verksamhetsprofilen med flera inkomstkällor ger potential för återhämtning i olika marknadssegment

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-41,7%), resultat (-48,3%), eget kapital (-10,8%) och tillgångar (-23,0%). Den samlade bilden är tydligt negativ och pekar på en allvarlig försämring av företagets ekonomiska ställning. Företaget, som registrerades 2020, är inte nytt utan verkar vara i en fas av betydande nedgång eller omstrukturering.