18 627 000 SEK
Omsättning
▼ 5%
2 446 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 51,5%
65%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:25 278 518 SEK
Skulder:-8 046 809 SEK
Substansvärde:13 706 400 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant och positiv utveckling trots en minskad omsättning. Den kraftiga resultatförbättringen på 51,5% indikerar en framgångsrik effektivisering eller förbättrad lönsamhet i verksamheten. Den höga soliditeten och det starka eget kapitalet ger företaget en stabil finansiell bas och god kreditvärdighet. Sammantaget tecknar siffrorna bilden av ett moget, vinstabelt företag som lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, även i en period med något lägre försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bolag inom fritidsbåtsbranschen, verksamt sedan 1994. Verksamheten omfattar helhetslösningar som vinterförvaring i uppvärmda lokaler samt försäljning av båtar, motorer och tillbehör. Denna breda verksamhetsmodell med både service och detaljhandel ger en diversifierad intäktsbas, vilket kan bidra till stabilitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 615 000 SEK till 2 446 000 SEK, en ökning med 831 000 SEK. Denna förbättring med 51,5% visar att företaget har blivit betydligt mer lönsamt trots lägre intäkter.

Soliditet: En soliditet på 65,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat, har låg belåningsgrad och en utmärkt förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 10 893 468 SEK till 13 706 400 SEK, en tillväxt på 2 812 932 SEK eller 25,8%. Denna starka tillväxt har huvudsakligen drivits av årets goda resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 991 706 SEK till 18 850 836 SEK, en nedgång på 5,0% eller 1 140 870 SEK. Detta kan tyda på en svagare efterfrågan eller mindre volym i försäljningen.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 1 140 870 SEK kan vara en indikation på en svagare marknad eller tappad marknadsandel.
  • Företagets verksamhet är sannolikt känslig för konjunktursvängningar och förändringar i konsumenternas köpkraft.

Möjligheter

  • Den kraftiga resultatökningen på 831 000 SEK visar en potential att driva verksamheten extremt effektivt och lönsamt.
  • Den höga soliditeten på 65,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Tillgångstillväxten på 7,0% till 25 278 518 SEK visar en kapacitet att fortsätta växa och utveckla verksamheten.