26 127 000 SEK
Omsättning
▲ 40,4%
5 684 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 80,2%
52,5%
Soliditet
Mycket God
21,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-08-26

Substansvärdering

Tillgångar:11 326 781 SEK
Skulder:-4 507 756 SEK
Substansvärde:4 229 025 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Covid-19 utbrottet under början av år 2020 kan komma att få effekter på bolagets utveckling även om styrelsen i dagsläget inte bedömer detta som troligt. Det är i dagsläget ännu för tidigt för att dra säkra slutsatser. Bolagets företagsledning och styrelse följer i dagsläget noggrant förloppet och vidtar åtgärder för att minska påverkan på bolaget så mycket som möjligt.

Analys av viktiga händelser

  • Covid-19-utbrottet i början av 2020 identifieras som en potentiell riskfaktor, men styrelsen bedömer i dagsläget inte att det kommer att få betydande negativa effekter på bolaget
  • Bolagets ledning och styrelse följer noggrant situationen och vidtar åtgärder för att minimera eventuell påverkan

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,1% kombinerat med en soliditet på 52,5% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell styrka. Den snabba tillväxten i eget kapital med 140,8% visar på en stark kapitalbildningsförmåga och god intern finansiering.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer prefabricerade betongtrappor med säte i Vårgårda. Verksamheten inom byggsektorn är kapitalintensiv och kräver investeringar i produktionskapacitet, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 11,3 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 3 154 000 SEK till 5 684 000 SEK, en ökning med 80,2% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,5% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 756 612 SEK till 4 229 025 SEK, vilket främst beror på att årets vinst på 5,7 miljoner SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 513 848 SEK till 26 974 956 SEK, en tillväxt på 40,4% som visar på stark marknadsutveckling och ökad efterfrågan på bolagets produkter.

Huvudrisker

  • Påverkan från Covid-19-pandemin på byggsektorn och efterfrågan på bolagets produkter
  • Risk för överhettad tillväxt som kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem
  • Beroende av konjunkturen i byggbranschen som kan vara cyklisk

Möjligheter

  • Fortsatt stark tillväxt i omsättning och resultat baserat på de imponerande siffrorna från 2020
  • God finansieringsförmåga tack vare hög soliditet och stark vinstutveckling
  • Möjlighet att expandera verksamheten eller investera i nya marknader med de starka kassaflödena

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt +40,4%, resultattillväxt +80,2%, eget kapital tillväxt +140,8%, tillgångstillväxt +47,1%. Denna konsekventa positiva utveckling i samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark expansionsfas med god operativ effektivitet.