4 571 556 SEK
Omsättning
▲ 24,7%
683 015 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,9%
72%
Soliditet
Mycket God
14,5%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 376 313 SEK
Skulder:-342 399 SEK
Substansvärde:833 914 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Ett lite nervöst och spännande år hade vi framför oss 2022-2023. Bokningarna började ändå trilla in och man började se att de kunde öka på allt mer. Vi valde att ligga lågt med investeringarna till en början för att se hur året skulle ta fart. Allt eftersom började vi märka att det gick att gasa då trycket från besökare ökade. Vi investerade i 2 nya celler samt reparation av några gamla celler i början av 2023. Laserarenan hade vi inte gjort så mycket med under de senaste åren så vi valde att köpa till 20 stycken "targets" som utökade leken. Det blev återigen mer jobb för platschefen Simon. Så vi valde att öka en fast anställds procent från 50% till 65%. Maj och juni blev sämre än förväntat vilket berodde på färre skolor, tydligt att ekonomin dragit ner deras budget. Sommaren räddade upp siffrorna då regnet vräkte under hela juli. Detta ledde till ett fantastiskt resultat! .

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget investerade i två nya äventyrsceller och reparerade några gamla celler i början av 2023.
  • Laserarenan förbättrades genom inköp av 20 nya 'targets' för att utöka leken.
  • En fast anställds arbetstid ökades från 50% till 65% på grund av ökad arbetsbörda.
  • Maj och juni presterade sämre än förväntat på grund av färre skolbesök, vilket tillskrevs skolornas minskade budgetar.
  • Sommarens regniga väder i juli ledde till ett oväntat starkt besökstryck och ett fantastiskt resultat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 14,5% kombinerat med en soliditet på 72,0% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga tillväxten i både omsättning (+24,7%) och resultat (+24,9%) visar att företaget inte bara expanderar sin verksamhet utan också effektiviserar sin lönsamhet. Den massiva tillväxten i eget kapital (+64,4%) stärker företagets finansiella fundament avsevärt. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med god kapacitet för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget erbjuder äventyrsupplevelser genom utmanande äventyrsceller och bedriver även caféverksamhet med konferenslokaler och souvenirförsäljning. Denna verksamhetsmodell med flera intäktskällor (biljetter, café, konferenser, merchandising) ger en diversifierad intäktsbas. Besöksnära verksamheter som denna är ofta säsongsbetonade och känsliga för externa faktorer som väder och skolors budgetar, vilket syns i den rapporterade datan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 547 010 SEK till 683 015 SEK, en ökning med 136 005 SEK eller 24,9%. Denna ökning följer nästan exakt omsättningstillväxten, vilket indikerar att företaget lyckats skala upp verksamheten utan att marginalerna eroderas.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och möjlighet att finansiera framtida tillväxt investeringar med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 507 156 SEK till 833 914 SEK, en tillväxt på 326 758 SEK eller 64,4%. Denna ökning beror främst på att det goda årets resultat har tillförts kapitalet, vilket starkt förbättrar företagets finansiella styrka och investeringsmöjligheter.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 670 526 SEK till 4 700 383 SEK, en tillväxt på 1 029 857 SEK eller 24,7%. Denna betydande ökning visar ett starkt intresse för företagets tjänster och en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Verksamheten visar tecken på säsongsbundenhet och känslighet för externa faktorer såsom väder och skolors budgetbeslut.
  • Beroendet av skolgrupper som kundsegment visade sig under maj och juni när deras budgetnedskärningar direkt påverkade omsättningen negativt.
  • Tillgångstillväxten på endast 4,6% är relativt blygsam jämfört med den övriga starka tillväxten, vilket kan indikera behov av ytterligare investeringar i anläggningstillgångar för att upprätthålla expansionstakten.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 72,0% ger utrymme för att ta på sig lån till förmånliga villkor för att finansiera ytterligare expansion och investeringar.
  • Den beprövade verksamhetsmodellen med flera intäktskällor (café, konferenser, souvenirer) ger stabilisering utöver biljettintäkterna.
  • De genomförda investeringarna i nya celler och utökad laserarena skapar kapacitet för att ta emot fler besökare och öka intäkterna ytterligare.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 326 758 SEK ger en betydande buffert för oförutsedda utgifter eller snabba investeringsbeslut.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+24,7%), resultat (+24,9%), eget kapital (+64,4%) och tillgångar (+4,6%). Den enda marginellt svagare trenden är tillgångstillväxten, men den övriga utvecklingen är exceptionellt positiv och pekar på ett företag i stark expansion med god lönsamhet.