858 000 SEK
Omsättning
▼ 35,8%
47 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,1%
65%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:717 075 SEK
Skulder:-249 546 SEK
Substansvärde:467 529 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga försämringar i både omsättning och resultat, men behåller en relativt stabil finansiell struktur tack vare god soliditet. Den dramatiska omsättningsminskningen på 35,8% och resultatnedgången på 86,1% indikerar allvarliga utmaningar i försäljningen, medan ökningen av eget kapital med 11,1% visar på en viss finansiell motståndskraft. Företaget verkar befinna sig i en svår period med behov av omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver provisionsförsäljning av väskor, reseffekter och skinnvaror, vilket är en bransch med hård konkurrens och säsongsbetonade variationer. Det etablerade registreringsåret 1993 visar att detta inte är ett nytt företag utan ett etablerat företag som möter marknadsutmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har kraschat från 339 000 SEK till 47 000 SEK, en minskning med 292 000 SEK eller 86,1%. Trots den dramatiska nedgången är företaget fortfarande vinstgivande.

Soliditet: Soliditeten på 65,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot nedgångstider.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 420 659 SEK till 467 529 SEK, en förbättring med 46 870 SEK eller 11,1%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har tillförts kapitalet trots den låga nivån.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 349 330 SEK till 857 616 SEK, en nedgång med 491 714 SEK eller 35,8%. Detta indikerar betydande försäljningsproblem.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 35,8% från 1 349 330 SEK till 857 616 SEK indikerar allvarliga försäljningsproblem
  • Resultatnedgång med 86,1% från 339 000 SEK till 47 000 SEK hotar företagets lönsamhet på lång sikt
  • Minskande tillgångar från 814 210 SEK till 717 075 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • God soliditet på 65,0% ger finansiell stabilitet och möjlighet att investera i återhämtning
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 11,1% visar att företaget fortfarande bygger upp sitt kapitalbas
  • Företaget är fortfarande vinstgivande med 47 000 SEK i resultat trots svåra marknadsförhållanden