6 051 736 SEK
Omsättning
▲ 27,1%
615 515 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 933,5%
11,9%
Soliditet
Stabil
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 138 816 SEK
Skulder:-6 199 673 SEK
Substansvärde:489 143 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2022 med dramatiska förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga ökningen i tillgångar från 1,5 miljoner till över 7 miljoner kronor indikerar en betydande expansion eller investeringar i verksamheten. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en utmaning med den relativt låga soliditeten på 11,8%, vilket pekar på ett högt belåningsgrad jämfört med eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom automationstjänster och teknologi med säte i Sjövik, Lerums kommun. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver investeringar i teknik och kompetens, vilket stämmer väl med den kraftiga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 59 556 SEK till 615 515 SEK, en ökning på 933,5% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 11,8% är relativt låg och indikerar att företaget är kraftigt belånat i förhållande till sitt eget kapital, vilket kan medföra finansiell sårbarhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 180 003 SEK till 489 143 SEK, en tillväxt på 171,7% som främst drivits av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 762 360 SEK till 6 051 736 SEK, en tillväxt på 27,1% som visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,8% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda nedgångar
  • Kraftig tillgångstillväxt på 371,8% kan indikera höga skulder som behöver hanteras
  • Den extremt höga resultattillväxten på 933,5% kan vara svår att upprätthålla framöver

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 27,1% visar på god marknadsposition
  • Hög vinstmarginal på 10,2% indikerar effektiv verksamhetsstyrning
  • Kraftig ökning av eget kapital med 171,7% ger bättre finansiell stabilitet

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+27,1%), resultat (+933,5%), eget kapital (+171,7%) och tillgångar (+371,8%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga nyckeltal pekar på en mycket framgångsrik transformationsperiod för företaget.