206 000 SEK
Omsättning
▲ 6,2%
11 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,2%
41,8%
Soliditet
Mycket God
5,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:58 782 SEK
Skulder:-34 191 SEK
Substansvärde:24 591 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst kombinerat med betydande tillväxt i eget kapital och tillgångar indikerar en framgångsrik omstrukturering eller effektiviseringsåtgärder. Soliditeten på 41,8% är god och ger företaget en stabil finansieringsbas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom motion, träning, hälsa, kost och friskvård samt utbildning och konsultverksamhet inom branschen. Denna typ av verksamhet är ofta tjänsteorienterad och personalintensiv, vilket kan förklara de relativt låga omsättnings- och tillgångsvärdena jämfört med mer kapitalintensiva branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 135 000 SEK till en vinst på 11 000 SEK, en positiv förändring på 146 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet är imponerande trots den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 41,8% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 13 752 SEK till 24 591 SEK, en tillväxt på 10 839 SEK (78,8%). Denna ökning beror främst på det positiva årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 333 372 SEK till 205 903 SEK, en nedgång på 127 469 SEK (-38,2%). Denna minskning kan tyda på en strategisk omläggning eller färre men mer lönsamma kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 127 469 SEK (-38,2%) kan indikera förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Den absoluta omsättningen på endast 205 903 SEK är mycket låg för ett företag registrerat 2015, vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Vinstmarginalen på 5,3% är relativt blygsam och gör företaget sårbart för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 146 000 SEK från förlust till vinst visar på effektiv kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 78,8% vilket stärker företagets finansiella stabilitet och låneförmåga
  • Tillgångstillväxt på 27,9% indikerar investeringar i företagets framtida verksamhet

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+6,2%), resultattillväxt (+108,2%), eget kapital tillväxt (+78,8%) och tillgångstillväxt (+27,9%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal pekar på en stark återhämtning och positiv momentum för företaget.