912 000 SEK
Omsättning
● 0%
497 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 337,8%
77%
Soliditet
Mycket God
54,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-11

Substansvärdering

Tillgångar:913 803 SEK
Skulder:-211 303 SEK
Substansvärde:702 500 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett mycket svagt tidigare år till en mycket lönsam verksamhet. Den dramatiska omsättningsökningen från 439 SEK till 911 999 SEK indikerar en genomgripande förändring i verksamheten, troligtvis genom ett större projekt eller en betydande kundanskaffning. Den höga vinstmarginalen på 54,5% och soliditeten på 77,0% pekar på en mycket effektiv och finansiellt sund verksamhet efter denna omvandling.

Företagsbeskrivning

PWR-teknik AB säljer experttjänster inom kärnkraftsindustrin, inklusive utredningar, analyser och projektledning. Denna typ av konsultverksamhet kännetecknas vanligtvis av höga kompetenskrav och projektbaserad verksamhet, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -209 000 SEK till en vinst på 497 000 SEK. Denna förbättring med 706 000 SEK visar att den nya verksamheten är mycket lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt finansiellt läge med låg belåning. Detta ger företaget goda möjligheter att hantera eventuella framtida utmaningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 305 567 SEK till 702 500 SEK, en tillväxt på 129,9%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat på 497 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 439 SEK till 911 999 SEK, vilket representerar en fullständig omvandling av verksamhetens omfattning. Den extremt låga tidigare omsättningen tyder på att företaget tidigare var i ett viloläge eller genomgick en omstrukturering.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning är fortfarande relativt blygsam på 911 999 SEK vilket gör det sårbart för förlust av större kunder eller projekt
  • Den dramatiska förändringen mellan åren skapar osäkerhet kring hur hållbar den nya verksamhetsnivån är på sikt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 54,5% visar på stark lönsamhet i den nuvarande verksamheten
  • Hög soliditet på 77,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 132,1% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar stark förbättring: resultattillväxt (+337,8%), eget kapital tillväxt (+129,9%) och tillgångstillväxt (+132,1%). Denna kombination av starka förbättringstrender över samtliga nyckeltal pekar på en mycket positiv utveckling för företaget.