864 651 SEK
Omsättning
● 0%
183 164 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 142,9%
28,6%
Soliditet
God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 025 369 SEK
Skulder:-732 553 SEK
Substansvärde:292 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring från ett svårt förlustår till en mycket god lönsamhet, men med en oroväckande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 21,2% indikerar en effektiv verksamhet, medan den låga soliditeten på 28,6% och den minskande tillgångsbasen pekar på strukturella utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en omvandlingsfas med fokus på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom försäljning av annonser, reklam, telemarketingtjänster och konsultuppdrag inom dessa områden. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och tjänsteinriktad, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen och de relativt låga tillgångarna jämfört med omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 426 582 SEK föregående år till en vinst på 183 164 SEK 2023. Denna förbättring med 609 746 SEK visar en mycket stark vändning i företagets lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 28,6% är relativt låg och indikerar att företaget i hög grad finansieras av skulder. Detta kan medföra högre finansiell risk, särskilt i kombination med den minskande tillgångsbasen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 109 652 SEK till 292 816 SEK, en ökning med 183 164 SEK. Denna förbättring kommer helt från årets vinst, vilket indikerar att företaget inte har genomfört några kapitaltillskott från ägarna under året.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 864 651 SEK för 2023. Eftersom föregående år hade 0 SEK i omsättning, representerar detta en helt ny verksamhetsnivå, vilket tyder på att företaget kan ha genomgått en betydande omstart eller förändring av verksamhetsmodellen.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 28,6% ökar företagets finansiella sårbarhet vid oförutsedda händelser
  • Tillgångarna minskade med 79 705 SEK (-7,2%), vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Brist på omsättningstillväxt trots hög vinstmarginal väcker frågor om företagets långsiktiga expansionspotential

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,2% visar på en effektiv och lönsam verksamhetsmodell
  • Stark förbättring av resultatet med 609 746 SEK från föregående år indikerar god operativ styrning
  • Betydande ökning av eget kapital med 167% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom lönsamhet (resultattillväxt +142,9%) och kapitalstyrka (eget kapital tillväxt +167,0%), men negativa trender inom tillgångsutveckling (-7,2%) och avsaknad av omsättningstillväxt. Denna kombination tyder på en omstrukturering fokuserad på lönsamhetsoptimering snarare tillväxt.