2 913 589 SEK
Omsättning
▼ 0,5%
884 789 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,6%
78,3%
Soliditet
Mycket God
30,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 885 543 SEK
Skulder:-687 488 SEK
Substansvärde:2 438 055 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 78,3% och vinstmarginalen på 30,4% indikerar ett mycket lönsamt företag med låg skuldsättning. Trots en marginell omsättningsminskning på -0,5% behåller företaget en mycket god lönsamhet. Den betydande ökningen av eget kapital med 18,6% visar på en stark kapitalbildningsförmåga. Den negativa resultattillväxten på -11,6% är dock en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom projektledning som specialiserat sig på kvalitetssäkring av tillverkning inom bearbetning, svetsning och montage för kunder inom massa- och olje- och gasindustrin. Denna nischade verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen typiskt för specialiserade konsulttjänster med hög kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 001 161 SEK till 884 789 SEK, en minskning med 116 372 SEK (-11,6%). Denna resultatnedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 78,3% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg skuldsättning. Detta ger goda förutsättningar att klara av konjunktursvängningar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 055 294 SEK till 2 438 055 SEK, en ökning med 382 761 SEK (+18,6%). Denna starka ökning drivs huvudsakligen av årets vinst som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 2 928 403 SEK till 2 913 589 SEK, en minskning med 14 814 SEK (-0,5%). Denna stabila omsättningsnivå trots minskning indikerar ett etablerat kundunderlag.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 116 372 SEK (-11,6%) trots stabil omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på priser
  • Omsättningsminskning på -0,5% kan tyda på konkurrenspress eller minskad efterfrågan i branschen
  • Beroende av några få stora kunder inom massa- och olje- och gasindustrin gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i dessa branscher

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78,3% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 30,4% visar på stark konkurrenskraft och prissättningsförmåga
  • Eget kapital ökade med 382 761 SEK till 2 438 055 SEK, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Tillgångarna ökade med 299 896 SEK till 3 885 543 SEK, vilket indikerar en stärkt balansräkning