1 445 601 SEK
Omsättning
▼ 4,4%
100 795 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,4%
38,4%
Soliditet
God
7%
Vinstmarginal
Stabil
450 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 766 383 SEK
Skulder:-1 622 288 SEK
Substansvärde:744 095 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med kraftigt försämrad lönsamhet och minskad omsättning, vilket indikerar en utmanande period. Trots detta har eget kapital ökat, vilket ger en viss finansiell motståndskraft. Den stabila vinstmarginalen på 7.0% trots kraftigt lägre resultat tyder på att företaget fortfarande är lönsamt men med betydligt sämre prestanda än föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom markentreprenad, vilket innebär arbete med schaktning, grävning, anläggning och andra markrelaterade entreprenadtjänster. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 740 991 SEK till 100 795 SEK, en minskning på 640 196 SEK (-86.4%), vilket visar på betydligt sämre lönsamhet trots den stabila vinstmarginalprocenten.

Soliditet: Soliditeten på 38.4% är acceptabel för branschen och visar att företaget fortfarande har en god balans mellan eget kapital och lånade medel, vilket ger en viss finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 648 791 SEK till 744 095 SEK, en förbättring på 95 304 SEK (+14.7%), vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 766 425 SEK till 1 445 601 SEK, en nedgång på 320 824 SEK (-18.2%), vilket indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 640 196 SEK (-86.4%) jämfört med föregående år
  • Minskad omsättning med 320 824 SEK (-18.2%), vilket kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Tillgångarna minskade med 658 144 SEK (-19.2%), vilket kan tyda på avveckling av maskinpark eller lager

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 95 304 SEK (+14.7%) trots svagare resultat, vilket stärker balansräkningen
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 7.0% trots utmanande förhållanden
  • Soliditeten på 38.4% ger goda förutsättningar att klara av en konjunkturnedgång