488 011 SEK
Omsättning
▲ 4,4%
191 332 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33%
75,3%
Soliditet
Mycket God
39,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:633 300 SEK
Skulder:-116 438 SEK
Substansvärde:321 862 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 39,2% och soliditeten på 75,3% indikerar ett effektivt och finansiellt sunt företag med låg belåning. Tillväxten i både omsättning och resultat, särskilt den kraftiga resultattillväxten på 33,0%, pekar på en god lönsamhetsutveckling och effektivitet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom bygg- och anläggningsbranschen som bedriver projektering och projektledning. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 143 811 SEK till 191 332 SEK, en ökning med 33,0% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 75,3% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital växte från 305 078 SEK till 321 862 SEK, en ökning på 5,5% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 477 548 SEK till 488 011 SEK, en måttlig tillväxt på 4,4% som visar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på 4,4% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar.
  • Företagets absoluta storlek med en omsättning under 500 000 SEK gör det sårbart för förlust av större kunder eller konjunktursvängningar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 39,2% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller prissänkningar för att konkurrera.
  • Den starka soliditeten på 75,3% ger excellent kapacitet för att finansiera expansion eller investera i verksamhetsutveckling utan extern finansiering.
  • Resultattillväxten på 33,0% visar på god operativ effektivitet som kan utnyttjas för att skala verksamheten.

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+4,4%), resultat (+33,0%), eget kapital (+5,5%) och tillgångar (+2,1%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stabil tillväxtfas.