1 423 476 SEK
Omsättning
▲ 10,9%
229 059 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,5%
36%
Soliditet
God
16,1%
Vinstmarginal
Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-22

Substansvärdering

Tillgångar:780 001 SEK
Skulder:-496 961 SEK
Substansvärde:283 040 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en försämring av lönsamheten. Den höga vinstmarginalen på 16.1% är imponerande men har minskat från föregående år. Soliditeten på 36% är acceptabel men inte exceptionell. Minskande tillgångar kombinerat med ökande eget kapital tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver gymverksamhet samt utbildning inom träning och friskvård med säte i Råneå. Verksamheten startade 2021 vilket gör företaget till ett relativt ungt företag i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 253 055 SEK till 229 059 SEK, en nedgång på 9.5% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 36.0% är acceptabel för ett ungt företag och visar på en balanserad kapitalstruktur med god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 226 132 SEK till 283 040 SEK, en tillväxt på 25.2% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 283 788 SEK till 1 423 476 SEK, en tillväxt på 10.9% som visar på god kundutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 9.5% trots högre omsättning vilket indikerar ökade kostnader eller tryckta priser
  • Tillgångarna minskade med 12.5% från 891 101 SEK till 780 001 SEK vilket kan påverka verksamhetens kapacitet
  • Lönsamhetsutvecklingen är negativ trots omsättningstillväxt

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 10.9% visar på stark efterfrågan och god marknadsposition
  • Hög vinstmarginal på 16.1% trots nedgång visar på en lönsam affärsmodell
  • Eget kapital ökade med 25.2% vilket stärker företagets finansiella stabilitet