7 568 000 SEK
Omsättning
▲ 31,9%
210 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,3%
22,9%
Soliditet
God
2,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 291 242 SEK
Skulder:-1 746 888 SEK
Substansvärde:444 354 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har det skett en förändring av ägarstruktur, bolaget ägs nu till 100% av Rastman Holding AB (559470-9361)Bolagets nettoomsättning har ökat pga större kundtillströmning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Under räkenskapsåret har det skett en förändring av ägarstruktur där bolaget nu ägs till 100% av Rastman Holding AB (559470-9361)
  • Bolagets nettoomsättning har ökat på grund av större kundtillströmning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Den kraftiga omsättningsökningen på 31,9% till 7,6 miljoner SEK tyder på framgångsrik försäljning och marknadspenetration, men den samtidiga resultatminskningen på 32,3% indikerar problem med kostnadskontroll eller prispress. Ägarförändringen till Rastman Holding AB kan vara en del av en omstrukturering som påverkar den finansiella strukturen.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför snickeriarbeten mot både företag och privatpersoner, inklusive nybyggnationer och renoveringar. Verksamheten är lokaliserad till Nyköping. Denna typ av verksamhet är vanligtvis projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på materialkostnader och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 310 000 SEK till 210 000 SEK trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 22,9% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 575 019 SEK till 444 354 SEK, en nedgång på 22,7% som kan förklaras av utdelning eller förluster trots positivt resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 739 741 SEK till 7 568 343 SEK, en tillväxt på 31,9% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och ökad kundtillströmning.

Huvudrisker

  • Låg vinstmarginal på endast 2,8% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konkurrenspress
  • Minskande eget kapital på 130 665 SEK försvagar företagets finansiella stabilitet
  • Låg soliditet på 22,9% begränsar möjligheterna till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 31,9% visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan
  • Tillgångstillväxt på 58,7% till 2 291 242 SEK indikerar investeringar i kapacitet för framtida tillväxt
  • Ägarförändring till ett holdingbolag kan ge tillgång till större finansiella resurser och strategiskt stöd

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig nedgång 2023 följt av en stark återhämtning 2024 till ungefär samma nivå som 2022. Resultatet efter finansnetto har också varit ostadigt, med en förbättring 2023 men en tydlig försämring 2024 till den lägsta nivån under perioden. Eget kapital ökade markant 2023 men sjönk återigen 2024, även om det ligger över 2022-nivån. Tillgångarna har däremot ökat stadigt och kraftigt, särskilt under 2024, vilket tyder på betydande investeringar. Soliditeten och vinstmarginalen följer en liknande, volatil trend med en topp 2023 och en dramatisk försämring 2024 till de lägsta värdena. Sammantaget indikerar siffrorna en verksamhet med stor osäkerhet och svängningar, där en kraftig tillväxt i tillgångar inte har lett till en parallell förbättring av lönsamhet eller stabilitet i eget kapital. Trenderna pekar på en sårbarhet och potentiella problem med lönsamheten trots ökad omsättning och investeringar.