1 689 992 SEK
Omsättning
▼ 18%
488 780 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48%
67,9%
Soliditet
Mycket God
28,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 577 809 SEK
Skulder:-379 442 SEK
Substansvärde:578 367 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 28.9% har både omsättning och resultat minskat kraftigt jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 67.8% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i lönsamhet och omsättning indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Företaget befinner sig i en fas av kontraktion snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av konsulttjänster inom IT och informationssäkerhet, vilket är en tjänsteorienterad verksamhet med vanligtvis höga marginaler. Detta är bolagets fjärde verksamhetsår, vilket innebär att det borde vara etablerat på marknaden men nu upplever svårigheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 940 174 SEK till 488 780 SEK, en minskning med 451 394 SEK eller 48.0%. Trots den höga vinstmarginalen har lönsamheten halverats på ett år.

Soliditet: Soliditeten på 67.8% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan absorbera ekonomiska motgångar. Detta är den positivaste aspekten i bolagets finansiella läge.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 598 804 SEK till 578 367 SEK, en nedgång med 20 437 SEK. Detta beror främst på att årets resultat var lägre än eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 166 286 SEK till 1 689 992 SEK, en nedgång med 476 294 SEK eller 22.0%. Detta indikerar minskad försäljningsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 476 294 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatet har halverats på ett år med en minskning på 451 394 SEK, vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Samtliga nyckeltal visar negativ utveckling: omsättning -18.0%, resultat -48.0%, eget kapital -3.4%, tillgångar -18.0%
  • Tillgångarna minskade med 346 203 SEK från 1 924 012 SEK till 1 577 809 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28.9% visar att bolaget fortfarande har en lönsam affärsmodell när det lyckas sälja sina tjänster
  • Exceptionellt stark soliditet på 67.8% ger goda möjligheter att investera i återhämtning utan extern finansiering
  • IT-säkerhetsmarknaden växer generellt, vilket ger potential för återhämtning med rätt strategi
  • Företaget har över 578 367 SEK i eget kapital som kan användas för att investera i försäljning och marknadsföring