273 000 SEK
Omsättning
▲ 41,5%
218 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,7%
93,4%
Soliditet
Mycket God
79,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 081 421 SEK
Skulder:-71 440 SEK
Substansvärde:1 009 981 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på både omsättning och resultat. Den extremt höga vinstmarginalen på 79,9% och soliditeten på 93,4% indikerar ett mycket lönsamt företag med minimal skuldsättning. Alla nyckeltal visar tydlig förbättring från föregående år, vilket pekar på en mycket positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning, marknadsföring och utveckling av livsmedelsprodukter med säte i Örebro. Den extremt höga vinstmarginalen tyder på att företaget antingen har unika produkter med hög marginal, digitala tjänster eller en mycket effektiv verksamhetsmodell inom livsmedelssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 156 000 SEK till 218 000 SEK, en tillväxt på 39,7% som bekräftar företagets förmåga att generera avkastning på ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 93,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger mycket god finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 843 747 SEK till 1 009 981 SEK, en tillväxt på 19,7% som främst drivs av årets starka resultat och ökade tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 193 226 SEK till 273 125 SEK, en tillväxt på 41,5% som visar stark marknadsacceptans och försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i konkurrensutsatta marknader
  • Relativt låg omsättning på 273 125 SEK trots 10 år i branschen indikerar begränsad skalbarhet
  • Beroende av få produkter eller kunder kan skapa sårbarhet vid marknadsförändringar

Möjligheter

  • Stark tillväxt på 41,5% i omsättning visar god potential för fortsatt expansion
  • Exceptionellt hög lönsamhet ger goda förutsättningar för investeringar i framtida tillväxt
  • Mycket hög soliditet på 93,4% ger utrymme för strategiska investeringar utan ökad skuldsättning

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt +41,5%, resultattillväxt +39,7%, eget kapital tillväxt +19,7% och tillgångstillväxt +17,4%. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättring på alla finansiella parametrar.