513 047 SEK
Omsättning
▼ 7,1%
226 344 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,6%
75,1%
Soliditet
Mycket God
44,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-24

Substansvärdering

Tillgångar:412 474 SEK
Skulder:-102 652 SEK
Substansvärde:309 822 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelsemässiga trender. Den mycket höga soliditeten på 75.1% och ökade tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock visar både omsättning (-7.1%) och resultat (-29.6%) tydliga nedgångar, vilket pekar på utmaningar i den operativa verksamheten trots den starka kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver redovisning och därmed förenlig verksamhet med säte i Hjärtum, Västra Götalands län. Detta är en typiskt personalintensiv verksamhet där lönsamheten ofta kopplas till fakturerbara timmar och kompetensnivåer inom redovisningstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 321 472 SEK till 226 344 SEK, en minskning med 95 128 SEK eller 29.6%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 75.1% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 280 215 SEK till 309 822 SEK, en förbättring med 29 607 SEK eller 10.6%. Denna ökning kommer främst från årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 552 200 SEK till 513 047 SEK, en nedgång med 39 153 SEK eller 7.1%. Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller lägre fakturering.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 29.6% trots relativt begränsad omsättningsnedgång indikerar potentiella effektivitetsproblem
  • Omsättningsnedgång på 7.1% kan signalera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på tjänster
  • Stor del av tillgångstillväxten kommer från eget kapital snarare än rörelseresultat, vilket inte är hållbart långsiktigt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 75.1% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande mycket hög vinstmarginal på 44.1% trots nedgång visar på stark kärnverksamhet
  • Tillgångstillväxt på 15.7% indikerar kapitaluppbyggnad som kan användas för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelse (omsättning -7.1%, resultat -29.6%) men positiva trender i balansräkning (eget kapital +10.6%, tillgångar +15.7%). Denna divergens indikerar att företaget bygger kapital men tappar fart i den operativa verksamheten. Den mycket höga soliditeten buffrar dock mot de negativa rörelsemässiga trenderna.