1 634 000 SEK
Omsättning
▲ 8,6%
472 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,1%
81%
Soliditet
Mycket God
28,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 359 451 SEK
Skulder:-232 668 SEK
Substansvärde:1 026 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,9% och soliditeten på 81,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Alla viktiga parametrar visar tydlig positiv trend med förbättringar, vilket pekar på ett välskött företag i en stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom redovisning inklusive bokföring, löner, bokslut, årsredovisningar och deklarationer till små- och medelstora företag. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 393 000 SEK till 472 000 SEK, en ökning med 20,1% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 81,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med minimalt beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 731 155 SEK till 1 026 783 SEK, en tillväxt på 40,4% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 507 269 SEK till 1 634 703 SEK, en tillväxt på 8,6% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på samma höga nivå i framtiden
  • Beroende av konsultverksamhet gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i SME-sektorn
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,9% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 40,4% ger finansiell styrka för att utnyttja affärsmöjligheter
  • Stadig omsättningstillväxt på 8,6% visar på en efterfrågan på företagets tjänster och potential för ytterligare marknadsandelar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättningstillväxt +8,6%, resultattillväxt +20,1%, eget kapital tillväxt +40,4% och tillgångstillväxt +29,9%. Denna konsekventa positiva utveckling i alla parametrar indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.