5 531 000 SEK
Omsättning
▲ 23,7%
797 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,6%
63%
Soliditet
Mycket God
14,4%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 611 709 SEK
Skulder:-892 937 SEK
Substansvärde:1 411 772 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 14,4% kombinerat med en soliditetsnivå på 63,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom handel med hjälpmedelsprodukter och badrumsinredningar, en niche med stabil efterfrågan kopplad till åldrande befolkning och bostadsanpassningar. Verksamheten startade 2016 och har etablerat sig på marknaden med fokus på tillgänglighetslösningar för badrum.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 678 000 SEK till 797 000 SEK, en ökning med 119 000 SEK eller 17,6%. Den höga vinstmarginalen på 14,4% indikerar effektiv kostnadskontroll och god prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 785 949 SEK till 1 411 772 SEK, en tillväxt på 625 823 SEK eller 79,6%. Denna ökning beror främst på att vinsten har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 387 346 SEK till 5 531 310 SEK, en tillväxt på 1 143 964 SEK eller 26,1%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Rapid tillväxt på 86,1% i tillgångar måste hanteras noggrant för att undvika överinvesteringar eller kapitalbindning
  • Fortsatt hög tillväxttakt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en nichemarknad

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med hög lönsamhet ger utrymme för ytterligare expansion och investeringar
  • Mycket god soliditet på 63,0% ger finansiell kapacitet att utnyttja nya affärsmöjligheter
  • Tillväxttrenden i både omsättning (+26,1%) och resultat (+17,6%) visar på en hållbar affärsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+26,1%), resultattillväxt (+17,6%), eget kapital tillväxt (+79,6%) och tillgångstillväxt (+86,1%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.