2 375 000 SEK
Omsättning
▲ 2,9%
410 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,2%
58,9%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
375 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 275 922 SEK
Skulder:-450 442 SEK
Substansvärde:467 726 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men en betydande resultatnedgång. Den höga soliditeten på 58,9% och den positiva eget kapital-tillväxten indikerar finansiell stabilitet, men den kraftiga resultatminskningen på -31,2% och minskande tillgångar tyder på utmaningar i lönsamheten. Företaget verkar vara etablerat men möter effektivitetsutmaningar trots stabil kundbas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom industriell processautomation, elkonstruktion och programmering av industriella styrsystem. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på projekttyp och faktureringsgrad, vilket kan förklara variationer i resultatet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt med 31,2% från 596 000 SEK till 410 000 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 58,9% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 9,4% från 427 604 SEK till 467 726 SEK, främst tack vare återinvesterat resultat trots nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 2,9% från 2 307 968 SEK till 2 374 718 SEK, vilket visar en stabil men blygsam tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på -31,2% från 596 000 SEK till 410 000 SEK
  • Minskande tillgångar med -11,6% från 1 443 221 SEK till 1 275 922 SEK
  • Pressade marginaler trots hög soliditet

Möjligheter

  • Stark soliditet på 58,9% ger god kreditvärdighet och investeringsmöjligheter
  • Stabil omsättningstillväxt på 2,9% visar på befintlig kundbas
  • Hög vinstmarginal på 17,3% trots nedgång visar på god grundläggande lönsamhet

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxt från 2022 till 2023 men har därefter planat ut med en mycket blygsam ökning till 2024, vilket tyder på att en period av explosiv tillväxt har avtagit. Resultatet efter finansnetto har försämrats avsevärt trots den ökade omsättningen, vilket framgår av den kraftigt fallande vinstmarginalen från 45,4 % till 17,3 %. Detta indikerar att kostnaderna har vuxit betydligt snabbare än intäkterna. Eget kapital har däremot utvecklats positivt och ökat stadigt, vilket stärker företagets finansiella bas. Soliditeten sjönk markant 2023 men har återhämtat sig delvis, vilket sannolikt hänger samman med förändringar i tillgångarna. Den samlade trenden pekar på en övergång från en extremt lönsam tillväxtfas till en mognadsfas med lägre lönsamhet och stabilare omsättning, vilket kräver ett fokus på kostnadseffektivisering för att säkerställa framtida resultatutveckling.