10 728 000 SEK
Omsättning
▲ 217,2%
7 951 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 266,7%
71%
Soliditet
Mycket God
74,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 252 990 SEK
Skulder:-3 202 360 SEK
Substansvärde:7 985 205 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

och efter räkenskapsåret Omsättningen har ökat på grund av att tre större projekt varit igång och nu i stort sett är slutförda.Bolaget kommer troligtvis läggas vilande under räkenskapsåret 2022-07-01-2023-06-30

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat kraftigt på grund av att tre större projekt varit igång och nu i stort sett är slutförda.
  • Bolaget kommer troligtvis läggas vilande under nästkommande räkenskapsår (2022-07-01 till 2023-06-30).

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell prestation under räkenskapsåret med extremt stark tillväxt i alla nyckeltal. Den massiva ökningen i omsättning (+217.2%) och resultat (+266.7%) indikerar att företaget genomfört ett fåtal stora och mycket lönsamma projekt. Den höga soliditeten på 71.0% och vinstmarginalen på 74.1% pekar på ett mycket stabilt och lönsamt företag. Situationen är dock temporär, då bolaget planerar att läggas vilande nästkommande år, vilket tyder på ett projektbaserat företag med cyklisk verksamhet snarare än ett med kontinuerlig drift.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver projektering, konstruktion och leverans av renspumpsystem, vilket förklarar den projektbaserade verksamheten och de stora fluktuationerna i omsättning och resultat. Som helägt dotterbolag är det troligtvis en specialiserad enhet inom en koncernstruktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades mer än trefalt från 2 168 000 SEK till 7 951 000 SEK, en ökning med 5 783 000 SEK eller 266.7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 74.1% visar att dessa projekt var exceptionellt lönsamma.

Soliditet: Soliditeten på 71.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger en mycket god buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 3 254 270 SEK till 7 985 205 SEK, en ökning med 4 730 935 SEK eller 145.4%. Denna starka tillväxt är en direkt följd av det mycket höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 3 382 499 SEK till 10 728 762 SEK, en ökning med 7 346 263 SEK eller 217.2%. Denna enorma tillväxt förklaras av att tre större projekt varit igång och nästan slutförts.

Huvudrisker

  • Den planerade vilandeförklaringen för nästa räkenskapsår skapar osäkerhet kring företagets framtida verksamhet och intäktsgenerering.
  • Verksamheten är extremt koncentrerad till ett fåtal stora projekt, vilket skapar en obalanserad och osäker intäktsbas.
  • Den exceptionella tillväxten under året är sannolikt ohållbar på lång sikt och en normalisering mot lägre nivåer förväntas.

Möjligheter

  • Företaget har bevisat en mycket hög kapacitet att genomföra stora och extremt lönsamma projekt med en vinstmarginal på 74.1%.
  • Det starka eget kapitalet på 7 985 205 SEK och den höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar eller att ta nya projekt när möjligheten arises.
  • Som en del av en koncern (GN Förvaltning i Fritsla AB) kan bolaget ha tillgång till resurser och stöd för framtida satsningar.

Trendanalys

Alla trender visar en mycket stark förbättring: omsättningstillväxt (+217.2%), resultattillväxt (+266.7%), tillväxt i eget kapital (+145.4%) och tillgångstillväxt (+198.5%). Denna extremt positiva utveckling är dock sannolikt en topp i en cyklisk verksamhet och inte en trend som kan förväntas fortsätta, särskilt med hänsyn till den planerade vilandeförklaringen.